I södra Provence, närmare bestämt Côte d´Azur, finns de rätta förutsättningarna för att tillverka det som anses vara världens bästa rosévin – det ljust laxrosa rosévinet som görs på röda druvor. Det finns roséviner som görs genom att blanda vita och röda viner men inom EU är detta inte tillåtet och av fransmännen, och de flesta vinkännare, anses dessa roséer inte vara gjorda på rätt sätt.
Ett stenkast från Franska rivieran
Rosévinerna som görs i Provence är på många vis unika och de flesta som gillar rosé är överens om att dessa också är väldigt bra. Att vingårdarna dessutom ligger ett stenkast från Franska rivieran och populära sommarorter som St Tropez, Cannes och Nice gör området till ett fantastiskt bra vinresmål.
Tillsammans med min goda vän Susanne reser jag ner för att under ett par dagar njuta av vacker natur, shopping, god mat och vinprovning på roséslottet Chateau Minuty á Gassin.
Vi flyger direkt med Norwegian från Stockholm till Nice, plockar upp en hyrbil hos Hertz och åker sedan i riktning mot Saint-Tropez. Det är lunchtid när vi kommer fram och börjar därför med en härlig lunch på Cabane Bambou belägen på stranden Pampelonne i utkanten av stan.
Det finns många bra och lyxiga så kallade beachclubs här där man kan äta gott och njuta av sol och bad på den tillhörande privata och exklusiva stranden. Atmosfären är avslappnad och här finns är en slags bohemchic lyxighet som jag verkligen älskar. Bord och stolar placerade direkt i sanden, soltak i form av vita segeldukar uppspända på pålar och enkel med god mat serverad i vackra vita skålar. Vi äter calamaris, salade niçoise, mozzarella di burrata ihop med ett litet glas välkyld lokal rosé. Efteråt går vi en lång promenad på stranden, dricker kaffe på välkända och lyxiga strandklubben Club 55.
Lantligt bed & breakfast i St Tropez
Ett par timmar senare checkar vi in på Les Mésanges, ett charmigt lantligt bed & breakfast i utkanten av St Tropez. Trots att stället ligger knappt 2 kilometer från stan känns det som att vara mitt i hjärtat av Provence. Hotellet består av ett par gamla stenhus med endast ett fåtal rum omgivna av en lummig trädgård med pinjeträd, mimosa, lavendel, rosmarin och det mesta man kan förvänta sig av ett lantställe i Provence. Vi njuter av alla dofter i solnedgången vid poolen och byter sedan om för en middag på stan.
Nästa dag är det dags att besöka en av områdets alla vingårdar. Vi har bokat in oss på Chateau Minuty för rundvandning och vinprovning tillsammans med vinexperten Stephanie Mongeot. Det visar sig vara en otroligt vacker gård. Vinrankorna löper i raka linjer mot havet, här finns en gammal kyrka, ett slott och förstås en källare fylld med de bästa av viner.
Vi får veta att Minutys historia börjar 1936 med att en man vid namn Gabriel Fernet köper 75 hektar land mellan Ramatuelle och Gassin. Hans passion och engagemang ger resultat och det vin som framställs blir vida känt för sin elegans och perfekta färg. Idag drivs vingården av Gabriels barnbarn, bröderna Francoise och Jean-Etienne Matton. Här tillverkas fortfarande både röda och vita viner men 80 procent av allt vin som görs är trots allt rosé.
Provance gör rosévin på blå druvor
Det är de blå druvorna som används för att göra rosévin i Provence och för att vinet ska bli så där exklusivt ljust laxrosa och inte hallonsaftsrött, krävs att skalen avlägsnas så fort som möjligt efter att druvorna handplockats och att druvorna snabbt kyls ner till 14 grader. Det är en stor konst får vi veta och det är en krävande process. De är stolta här över sitt vin och det märks.
Vi får gå runt bland stora vintunnor i källaren och därefter provsmaka tre olika sorter rosé, M de Minuty, Minuty Prestige och Minuty et OR. Underbara viner som vi får lära oss smaka av på rätt sätt för att uppleva de olika inslagen av frukter, mineraler och vissa inslag av vanilj.
Eftermiddagen tillbringar vi i St Tropez med shopping och glass innan vi checkar in på hotel Le Mandala för en sista natt på Rivieran. Det har varit två intensiva dagar fyllda med vinkunskap, sol, skratt, hav och goda smaker. Det här resmålet fyller mig med allt jag förknippar med sommar och det må jag säga är en bra känsla.
LÄS OCKSÅ:
Av: Linda Lindorff