Normalt sett är den 1 oktober startdatum för den viktiga högsäsongen i Thailand. Det första fallet av ett inhemskt smittofall av Covid-19 på över 100 dagar har resulterat i att startdatumet för Thailands högsäsong kan skjutas på framtiden, enligt Thailands turistmyndighet TAT.
I vanliga fall skulle många vinterresor till svenskarnas favoritresemål redan varit uppbokade vid det här laget, men enligt Fredrik Henriksson, kommunikationschef på researrangören Ving, avvaktar kunderna i år. Dock räknar Ving med start som planerat, det första planet till Thailand ska lyfta från Sverige den 26 november. Detsamma gäller för TUI, vars första flyg till Thailand ska lyfta den 15 november, men stolarna fylls inte upp i samma takt som de brukar, skriver DN.
Även Apollo planerar att genomföra resor till Thailand. Den första resan avgår den 11 december.
Adam Györki, presschef på TUI, säger till DN att målet är att arbeta tillsammans med den thailändska regeringen och myndigheterna för att säkerställa att resorna blir av, och att det sker på ett säkert sätt både för turisterna och för thailändarna.
I Thailand har 3 304 fall av Covid-19 bekräftats per den 30 juli 2020, enligt svenska ambassaden.
DETTA GÄLLER FÖR RESOR TILL THAILAND
Folkhälsomyndigheten (28 augusti 2020)
LÄS MER: Sjuk på resan – 6 viktiga råd du måste känna till