Här kör bussen med turister rakt ut i vattnet
STOCKHOLM. Vad är det där? En buss? I Djurgårdsbrunnsviken?
De som promenerar på Djurgården stirrar häpet.
De har fått syn på nya Ocean Bus som kör rakt ner i vattnet.
Det går ett sus genom bussen när chauffören/kaptenen Johnny Landenberg försiktigt styr ner i viken. Fören pekar neråt – men så bär vattnet och vi flyter! Johnny byter från hjul- till propellerdrift och vi stävar i väg.
Någon skojar om att ta på flytvästarna som ligger under sätena. Men de behövs inte. Vi sitter i en amfibiebuss som är testad för att klara två meter höga vågor, vilket väl aldrig har setts i dessa vatten.
Vi måste vara en märklig syn, för folk stirrade på oss redan när vi kom åkande på Stockholms gator. Först en båt på land och nu en buss i vattnet!
– Titta på folk trottoaren. De är inte vana vid en amfibiebuss i Stockholm än. Det är som att ha Michael Jackson i förarsätet, uppmanade guiden och ägaren Paul Ekwall redan när vi körde genom Östermalm.
Amfibiebussen Estelle
Efter ett och att halvt års förberedelser har han och hans bror Max startat sommarens mest spektakulära guideturer – med amfibiebussen Estelle.
Bussen är specialbyggd i USA på ett lastbilschassi från Volvo. Den drivs med samma motor i vattnet som på land. Chauffören ställer bara om driften och styr med en joystick i stället för med ratt när vi är i vattnet.
Den vanligaste frågan Paul får om bussen gäller hjulen.
– Det händer inget med dem i vattnet. De fälls inte in som på James Bonds bil i ”Älskade spion”, förklarar han.
Passerar Gröna Lund
Vi tar en sväng under Djurgårdsbron, in i Nybroviken och förbi Gröna Lund. Paul guidar på engelska och svenska. Vi får lite fakta om Stockholm, men det är inte så mycket för guidningen som för känslan att åka buss i vattnet som vi är ombord.
– En rolig och annorlunda tur och bra att det är liveguidning och inte bara ett band, tycker Pia Hall som tagit med sonen Gordon, 11 år, och hans pappa Anders Grahn på turen.
När vi är tillbaka vid Källhagens värdshus stannar Johnny till och tar sats innan vi åker upp igen. Häpna människor fotograferar. Nog känns det lite som att vara James Bond när han kör upp den där vita Lotusen ur vattnet.
LÄS OCKSÅ: