Galapagos – karga öar med ett unikt djurliv
Galápagosöarna är en kontinent för sig. Djurlivet är så unikt att zoologerna slår knut på sig själva för att komma hit. Ödlor som betar alger på havsbotten, pingviner vid ekvatorn och 200-åriga jättesköldpaddor.
Charles Darwin hette öarnas första ekoturist. Han seglade hit 1835. Och ännu finns chansen att se samma sköldpaddor han gjorde.
Galápagosöarna tillhör Ecuador men förutom flaggan och vulkanerna finns inte så mycket gemensamt med moderlandet.
En del människor har invandrat men öns mest spännande invånare lever bara här och ingen annanstans. Galápagossköldpaddan, havsleguanen och den blåfotade sulan regerar också i juridisk mening då 97 procent av öarna är nationalpark. En Edens lustgård, om än ganska karg och inte så varm som läget vid ekvatorn kan ge intryck av.
Så glöm det där med att sola. Visst finns det fina stränder, men solstolarna kan bokstavligen vara upptagna av sjölejon.
Ta med kameran i stället och bekanta dig med djur som är totalt orädda och ger blanka sjutton i vad vi människor håller på med.
LÄS MER: Six Senses bygger första resorten på Galapagos
På Santa Cruz trivs jättesköldpaddorna
En kryssning är sättet att upptäcka Galápagosöarna. Satsa på en vecka. Det finns så mycket att upptäcka, både på land och i vattnet. 19 öar, och vatten fullt av tropiska fiskar.
Alla har sin älsklingsö, på en vecka brukar man hinna sju-åtta stycken. Tre favoriter är Isla Santa Cruz, Isla Seymour Norte och Isla Santiago.
Santa Cruz har en torr och en "blöt" sida. Den "blöta" är grön och här trivs jättesköldpaddorna. Att se urtidsdjuren är en surrealistisk upplevelse. Som gigantiska soldathjälmar ligger de här och var och betar.
Sköldpaddorna är vegetarianer och får i sig nästan all vätska ur födan. Reptilerna kan överleva 18 månader utan mat och vatten, och likt kameler kan de dricka stora mängder om de får chansen.
Ryktet som överlevare höll på att bli deras död. För gamla tiders sjömän var de en källa till färskt kött eftersom de kunde hållas levande på båtarna utan minsta omsorg.
Norr om Santa Cruz ligger Seymour Norte. Det är fågelskådarnas Mecka och känd för sina häckningsplatser. Särskilt vacker är den inte, mest platt och torr. Men fåglarna är magnifika, vid vårt besök såg vi många häckande fregattfåglar och blåfotade sulor. Sjölejon är också vanliga.
Se havsleguaner på Puerto Egas
Santiago ligger några mil nordväst om Santa Cruz. Puerto Egas är bästa stället att se Galápagos coolaste invånare: havsleguanerna. Här är hela stranden en lavaformation och leguanerna finns överallt. Grymma anleten till trots är de vegetarianer. Men då det inte finns mycket att äta på land har de under årmiljonerna utvecklat tekniken att dyka och beta alger. Har man tur kan man få se skådespelet när man snorklar. Kräldjuren kan dyka så djupt som tio meter, sedan måste de upp och sola för kroppsvärmens skull.
Leguanerna kom en gång flytande till öarna på drivved från fastlandet. Men de var inte ensamma på resan, alla djur har en gång kommit hit genom en tuff havsresa. Pingvinerna till exempel, hakade på Humboldtströmmen från Antarktis.
I dag är det lättare att ta sig till Galápagos. Men kom medan öarna finns kvar. Om några miljoner år har de försvunnit i Stilla havet.
Text av: Björn Schüberg