TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Samuel Ahlin Foto: Samuel Ahlin

"Vi tar supercupen på största allvar"

Annons:
10 FRÅGOR...till STAFFAN OLSSON, som tillsammans med förbundskaptenskollegan Ola Lindgren, i kväll leder handbollslandslaget i första matchen i supercupen i Tyskland. Premiärmotståndare är Danmark.
Vad har du för tankar inför Supercupen?- Den är en av de få turneringar som inte direkt är en förberedelse inför ett stort mästerskap. Det är det en möjlighet för mig och Ola att testa några av de yngre spelarna.
Det går väl ända att säga att detta är ett avstamp inför EM?- Absolut, eftersom det är första gången vi samlas på säsongen när ligorna är i gång.
Jonas Källman säger till TT att det inte är optimalt att turneringen tidsmässigt ligger där den ligger?- Jag förstår vad han menar. De som spelar i topplagen ute i Europa har ett rätt bastant program och kan säkert tycka att det vore bra med en veckas återhämtning. Samtidigt har de unga spelare som håller till hemma i Sverige och är utan Europacuper inte det speciellt slitsamt.
Det så att säga tunga brukar väl släppa när spelarna är på plats?- När man är på väg kanske det inte alltid är kul, men när turneringen startat brukar den inställningen ändras. Med bra resultat följer glömska över det arbetsamma. Det blir ett i stället ett skönt andningshål i den vanliga lunken.
Om det är slitigt för spelarna är det väl likadant för dig och Ola som har dubbla tränarjobb?- Nu har jag en att dela det med i Hammarby (Mats Engblom) och jag tycker att det känns mycket bättre i år än i fjol. Då gick jag mer på vilja och känsla, eftersom det var första året i rollen som förbundskapten.
I morgon (läs: i dag) spelar ni mot Europamästarna Danmark i Köln - hur funderar du inför det?- Vi tar matcherna i Supercupen på största allvar och ska försöka vinna dem. Samtidigt inte till vilket pris som helst - vi vill testa vissa spelare och saker. Det är så få tillfällen vi kan göra det.
Finns det möjligheter till experiment också?- Vi vill se vad vi kan bygga vidare på eller om vi ska skrota det. Vi vill bland annat utnyttja Jonas Källmans spetskvaliteter i ett 5-1 spel plus att spela med en sned 5-1:a och skära av en hel sida. Lite alternativ till 6-0 som vi känner oss trygga i.
SPORT-Expressens expertkommentator Claes Hellgren undrade häromdagen vem ni ska satsa på som vänsternia och hoppades på Kristian Bliznac. Vad svarar du Claes?- Kristian är relativt orutinerad och har kanske inte gjort så mycket internationellt än. Men det är ett par steg till och jag är jäkligt nyfiken på honom.
Ni träningsspelade mot en lokal klubb i Nordhorn i måndags - hur gick det?- Vi vann med 13-14 mål. Det var mer för att grabbarna skulle komma i gång i stället för att spela en internmatch
Säsongens stora mål är EM i Österrike i januari. Vågar du redan nu spekulera?- Vi hoppas på en semifinalplats och skulle vi ta medalj vore det fantastiskt. Jag tycker att vi visade senaste i VM att vi kan skaka om alla lag.
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
ISHOCKEY
Annons:
SPORT
SPORT
Annons:
SPORT
Blogg
Annons:
Fler bloggar
FOTBOLL
SPORT
ISHOCKEY
Sportkrönikor
SPORT
FOTBOLL
ISHOCKEY
ISHOCKEY
FOTBOLL
MEST LÄST I DAG
Sportkrönikor
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader