10 FRÅGOR...
...till Jukka Ohtonen, dryga 47 och ett halvt år, spelande tränare i Haparanda Tornio, som i helgen blev tidernas äldsta spelare i bandyns elitserie.
Hänger du med i tempot även i högsta serien?
- Jo, det tycker jag att jag gör. Jag är inte så orolig för det.
Hur mycket bättre är elitserien?
- Det är klart att det är skillnad, men jag tycker att det gick rätt bra för mig, precis som för många andra i laget. Jag hade inte spelat själv om jag inte känt att jag klarar av det.
"Har fortfarande kul"
Hur orkar du än?
- Jag känner mig fortfarande motiverad och har kul. Jag har inte haft tankar på att sluta.
4-4 mot Vänersborg. Vad säger du om matchen?
- Det var en svängig och fartfylld match. Så länge vi var fullt manskap tycker jag att vi styrde spelet. Jag tror att både lagen är rätt nöjda med en poäng. Vi får tidigt 3-0, men efter det får vi lite utvisningar och tappar vårt eget spel. Det tog tid att hitta tillbaka och de jämnade ut matchen.
Svensk-rysk är modellen
Ni tog er till elitserien med offensiv bandy. Är det samma taktik som gäller nu?
- Vi har vårt sätt att spela på, det ska vi inte ändra på. Offensivt kör vi på som vi alltid har gjort.
Det låter som publikvänlig bandy?
- Jo, men det ska vara bra fart hela tiden. Vi brukar inte spela tråkiga matcher.
Fungerar det verkligen att köra full fart framåt i alla lägen?
- Vi försöker att spela lite "svensk-rysk" bandy, där vi har både den fartfyllda, offensiva ryska stilen och den lite mer defensiva svenska stilen. Mot de allra största och bästa lagen får vi väl ändra lite i vårt sätt att spela, kanske.
Vilken är Haparandas målsättning i år?
- Vi har sagt att vi ska vara bland de tio bästa i serien, så vi klarar kontraktet utan kval.
"Är en lång serie"
Kan ni dra nytta av underskattning så här i början av serien?
- Nja, det vet jag inte. Det ryktas nog snabbt. Samtidigt ska vi inte dra för stora växlar av det här (premiären). Det är en lång serie.
Kommer ni att orka med alla resorna?
- Det tror jag inte ska vara några problem. Men det var skönt att klara av den här långa resan direkt, så har man det gjort.