TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Anesh Debiky Foto: Anesh Debiky

Världsrekord av Therese Alshammar

Annons:
FAKTA

50 m fjäril: 1) Therese Alshammar, Sverige, 24,46 (v-rek), 2) Marieke Guehrer, Australien, 24,72, 3) Ottesen 25,18, 4) Ingvild Snildal, Norge, 25,25, 5) Inge Dekker, Holland, 25,29, 6) Diane Buiduyet, Frankrike, 25,46, 7) Li Tao, Singapore, 25,63, 8) Schreuder 25,94.

Therese Alshammar gjorde vad hon skulle och mer därtill.
Seger och putsning av det egna världsrekordet på 50 meter fjäril med hela 29 hundradelar.
Då lever också hoppet om en totalseger i världscupen och 700 000 kronor i prispengar.
Två år i rad, 2007–2008, vann Alshammar världscupen och plockade in nästan en miljon kronor. Förra säsongen slutade hon tvåa. Nu slåss hon åter igen om totalsegern.
- Jätteroligt, jag trodde aldrig att jag skulle klara av att sätta världsrekord. Men det blir en speciell nerv med sista grenen och hemmapubliken här, sade hon.

Slaktade rekordet

I världscuppremiären i Durban för ett par veckor sedan gjorde hon 24,75. Den tiden slaktade hon på onsdagen när hon noterade 24,46.
- Så här många poäng och en sådan här start har jag aldrig haft i världscupen tidigare.
Det är också en nödvändighet om det ska bli seger i kampen om totalsegern mot bland annat Jessica Hardy, USA, som tidigare vann och satte världsrekord på 50 meter bröstsim.
Alshammar är nämligen indirekt offer för simdräktssåpan men framförallt för en ytterst märklig amerikansk dopningpolitik, vilket i värsta fall kan kosta svenskan förstapriset, 700 000 kronor. Förklaringen: Hardy skulle egentligen varit avstängd för dopning.
- De nya dräkterna gör att det går snabbare för alla och vissa simmare tjänar mer på de än andra, säger Alshammars tränare Johan Wallberg till TT.

Riktig utveckling

- Det blir svårt att konkurrera med bröstsimmarna för där har det inte varit någon riktig utveckling till skillnad från till exempel fjärils- och frisimmet. Therese måste egentligen simma på världsrekord hela tiden och världsrekord är ingen beställningsvara.
Amerikanskan Hardy sågs som stor guldfavorit till OS i Peking men inför spelen visade ett dopningsprov spår av förbjudna medlet clenbuterol som är tänkt att underlätta för astmasjuka med andningen.
Amerikanskan stängdes av i två år men straffet förkortades i maj till bara ett år när Hardy hävdade att hon omedvetet fått i sig medlet via kosttillskott. Därför har Hardy kunnat göra comeback redan till årets världscup och väl där satt en rad världsrekord.

Överklagat

Strafförkortningen är djupt kontroversiell. Antidopningbyrån Wada samt Internationella simförbundet (Fina) har överklagat till Idrottens skiljedomstol (Cas) och vill att Hardy blir av med sina rekord.
- Jag tror att det varit så om det varit en kinesiska, mer än så vill jag inte säga för det är mycket politik i det här, säger Alshammar.
Kvar återstår Berlin nästa helg och avslutningen i Singapore där simmarna får dubbla poäng. Prispengarna har stor betydelse för Alshammar.
- Pengarna går tillbaka till min simning men ger också en social trygghet, säger hon.
De är också inom räckhåll – mycket tack vare en fantastisk insats på onsdagskvällen.
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Efter dundersuccén: Italien följer Guidetti

Kan byta landslag till EM - om han nobbas av Hamrén Agenten om intresset.

Jagas av storklubbar Agenten: "Många, många fina klubbar hör av sig till mig."

Guidetti efter sitt hattrick: "Det är en dröm"

Fortsätter ösa in mål i Holland "Försöker hålla fötterna på jorden." Se målen!

Ska Erik Hamrén ta ut John Guidetti i sommarens EM-trupp?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Ska Erik Hamrén ta ut John Guidetti i sommarens EM-trupp?

TIPS-SM 2012
Senaste nytt
SPORT
Annons:
SPORT
SPORT
Annons:
SPORT
FOTBOLL
Annons:
FOTBOLL
ALPINT
SPORT
Blogg
Fler bloggar
Sportkrönikor
MEST LÄST I DAG
Sportkrönikor
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader