Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Lars Baron - Fifa Foto: Lars Baron - Fifa

TV4:s svar: "Kommer vara starka framöver"

Annons:
Tidigare artiklar

På kort tid har TV4 gjort sig av med både Sveriges VM-kvalmatch mot Tyskland och vinterns glödheta skid-VM i Val di Fiemme.

Men sportchefen Hans Pekkari dementerar att de båda oväntade rättighetsförlusterna skulle vara tecken på en kris för kanalen.

– Jag är väldigt nöjd med det sportutbud vi har, säger Pekkari till SportExpressen.se.

För en vecka sedan blev det offentligt att TV4 hade sålt rättigheterna till tisdagens VM-kvalmatch i fotboll mellan Tyskland och Sverige till Kanal 5.

– Det är ett slag i ansiktet för oss som jobbar med landslagsfotbollen på kanalen, sa TV4-profilen Patrick Ekwall till tidningen Aftonbladet om den lika plötsliga som oväntade försäljningen. Hans Pekkari Foto: Lars Baron - Fifa Hans Pekkari Foto: Lars Baron - Fifa

I går kom nästa nyhet: SVT tar över vinterns skid-VM i italienska Val di Fiemme från TV4.

Ett VM som väntas locka stora tittarsiffror med tanke på profiler som bland andra Petter Northug, Marcus Hellner, Marit Björgen och Charlotte Kalla.

"Det stämmer inte"

I utbyte kunde TV4 presentera att de tagit över flera stora friidrottsmästerskap från SVT de närmaste åren.

Men enligt uppgifter till SportExpressen.se hade de båda affärerna ingenting att göra med varandra, och flytten av skid-VM ska ha varit en ren försäljning som TV4 själva tog initiativ till.

TV4-gruppens sportchef Hans Pekkari:

– Vi kommenterar inte våra uppgörelser i detalj, men det där stämmer inte. Vi har gjort en fördelning av ett antal evenemang som vi har säkrat tillsammans med SVT inom Europeiska tv-unionen, EBU. Det är en fördelning som jag tycker är bra och som jag uppfattar att SVT också tycker är bra.

Är det inga pengar inblandade?

– Nej, SVT och TV4 är medlemmar i EBU. Och inom EBU har vi säkrat ett antal stora mästerskap de närmaste åren. Exakt hur våra affärsuppgörelser med SVT ser ut är ingenting som jag kommenterar. Men här handlar det om en fördelning av EBU-evenemang.

"Del i ett större pussel"

Att skid-VM och VM-kvalmatchen mot Tyskland, två av de kommande månadernas absoluta höjdpunkter, på kort tid och efter olika uppgörelser gått till andra kanaler är enligt Hans Pekkari inget konstigt.

– Det handlar om ett större rättighetspussel som vi hela tiden lägger och där vi ser över vårt sportutbud för att det ska bli så optimalt som möjligt.

Men kan du konkret säga varför skid-VM och Tysklandsmatchen inte passar in i det pusslet?

– Som sagt: de är en del i ett större pussel som vi håller på att lägga och som har lett till att vi till exempel i dag (läs i går) kan presentera nyheten om friidrottsmästerskapen som vi kommer att sända framöver.

Tror på Sportcentralen

Trots att det i vinter är SVT som har rättigheterna till skid-VM, skidskytte-VM och alpina VM, samt till stora delar av de olika världscuperna, så kommer TV4 ändå att fortsätta sin satsning på Sportcentralen, där man hoppas kunna konkurrera med SVT:s Vinterstudion.

– Det hoppas jag vi kommer att göra - inte minst eftersom Sportcentralen har ett bredare utbud med 6-7 internationella mästerskap, världscuptävlingar i alpint och längd och högklassig inhemsk idrott som elitseriehockey och elitseriebandy. Dessutom förhandlar vi om ytterligare ett par rättigheter som vi räknar med att presentera inom ett par veckor, säger Hans Pekkari och fortsätter:

– Man ska se det som program som kommer komplettera varandra, vilket förhoppningsvis kommer gynna tv-publiken. Programmen har olika inriktning. Vinterstudion fokuserar mycket på vinteridrotterna. Sportcentralen har ett bredare innehåll som jag hoppas ska kunna attrahera en idrottsintresserad publik.

Vad säger du till de kritiska röster som menar att det är uppförsbacke för TV4 på sportsidan just nu efter tappen av VM-kvalet och skid-VM?

– Det jag kan och vill säga är att vi fortsatt kommer ha ett starkt sportutbud. Vi har varit starka på sport under en längre tid inom TV4-gruppen och vi kommer vara starka även framöver. Direktsänd sport är och kommer att förbli en viktig del av TV4-gruppens utbud.

Annons:
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:

Finland är lillebror – ännu en gång

FINLAND-TRE KRONOR 0-3: Bröderna Sedin, Loui Eriksson och Jhonas Enroth bakom segern Boork: "Sverige vinner rättvist."

BOORKS BETYG: Hela FEM spelare får full pott av Leif Boork SportExpressen.se:s expert sätter betyg på alla spelare.

JUST NU: Hylla hjältarna - och snacka ner matchen

Anders Borgström snackar ner semifinalen Sverige vann med 3-0 mot Finland – chatta om matchen och hylla svenskarna här.

Tre Kronor är i VM-final efter en säker seger mot Finland. Blir det guld nu för svenskarna?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Tre Kronor är i VM-final efter en säker seger mot Finland. Blir det guld nu för svenskarna?

Tvillingarna Sedins glädjebesked mitt under semifinalen mot Finland Här är Vancouver-stjärnornas framgång utanför isen.

BILDSPECIAL: Här firar prinsarna finalplatsen

Prins Daniel och Prins Carl Philip var på plats i Globen när Tre Kronor säkrade finalplatsen Firade på Globens läktare.

Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
PODCAST
SILLY SEASON - SENASTE NYTT
KICK AND RUSH
Annons:
POKER
SPELA SPEL
Annons:
Senaste nytt
Senaste nytt
FOTBOLL
FOTBOLL
CYKLING
ISHOCKEY
POKER
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader