Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Kanal75. Foto: Kanal75.

"Hittar alltid formtopp den här tiden på året"

Annons:

KARLSTAD. Tre år i rad har Global Kitten och Magnus Jakobsson startat i Unionstravet på hemmabanan Färjestad.

Tre år i rad har det blivit seger.

– Hon hittar alltid en formtopp den här tiden på året, säger segerkusken.

Unionstravet kördes första gången 2005 – ett hundra år efter unionsupplösningen mellan Sverige och Norge. Färjestadstravet i Karlstad arrangerar kampen mellan de båda länderna där svenskarna varit dominerande.

Big Blue Kitten är en dam som älskar Unionstravet. Vid den här tiden på året brukar hon alltid vara i toppform. Första segern mot norrmännen kom den 25 september 2010. Året efter tog stoet andra raka på nya rekordet 1.13,1 över medeldistans.

Snabbt i läge

Inför lördagens Unionstrav stod Global Kitten med 40 meters tillägg, men redan efter 500 meter satt Magnus Jakobsson i vinnarläge.

– Jag kunde inte ens drömma om att sitta i tredjepar utvändigt från dubbla tillägg efter bara några hundra meter. Dessutom gick ju första varvet så långsamt som 1.18,5 vilket var en fördel för oss. Jag körde fram utvändigt om ledaren efter ett varv och sedan hade jag bra koll på loppet, säger Magnus Jakobsson.

Global Kitten vann med ett par längder på fina 1.13,9. Nu laddar Jakobsson för sto-SM på Åby om tre veckor med sin topphäst.

– Hon var ju tvåa i fjol bakom Dileva Käll och min häst är ännu bättre i år. Dessutom gillar hon den här årstiden bättre än något annat. Med rätt lopp på Åby går ingen säker för henne i spurten, säger en optimistisk Jakobsson.

Färjestadstränaren tog en hemmatrippel och är på väg mot ännu ett bra travår. Han har endast kvar 13 segrar innan hundrastrecket passeras för fjärde året i rad.

Avstängd

Det negativa var att Jakobsson körde snävt mot en konkurrent i V75-7 och fick tre dagars avstängning samt 3 000 kronor i böter.

Overtaker By Sim var en star vinnare i V75. Johan Untersteiner körde omgående till spets och svarade sedan allt motstånd utan problem.

– Han är inte någon snygg och läcker travare precis men väldigt effektiv. Han kommer att kunna tjäna fina pengar framöver och jag gillar honom verkligen, sade Johan Untersteiner som arbetar hos Roger Walmann.

Någon timme efter segerloppet fick Untersteiner reda på att Pojke Kronos tagit en andra plats i de italienska derbyuttagningarna och är klar för finalen i Rom om två veckor. Och stallets stjärna Tamla Celeber tävlar under helgen i ett stort lopp i Indiana i USA.

Annons:
Annons:
Senaste nytt om trav
Annons:
Annons:
Mest lästa om sport
Fler mest lästa om sport
Annons:
Annons:
Senaste nytt
MEST SETT I DAG
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader