Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Domare började blöda - efter stjärnans utbrott

Annons:
Tidigare artiklar

En större skandal fick avbryta tennisfinalen i Queens.

I setledning mot Marian Cilic attackerade argentinaren David Nalbandian domaren när han sparkade på en reklamskylt – och diskades.

– Jag är ledsen för det som hände, säger Nalbandian till AP.

David Nalbandians raseriutbrott mot en linjedomare kostade honom en möjlig seger mot kroaten Marian Cilic i söndagens final i ATP-turneringen på Queens Club i London.

När Nalbandian missade en boll i andra set sparkade han till en reklamskylt som träffade en linjedomare på benet, så illa att linjedomaren kraftigt började blöda.

Argentinaren, som var i ledning med 1-0 i set, hade förlorat sitt servegame direkt efter ett break vid ställningen 3-4.

Blev allvarligt skadad

Arrangören såg ingen annan utväg än att diskvalificera Nalbandian och tilldöma Cilic segern, säger tävlingsdirektören Chris Kermode som bekräftar att linjedomaren blev allvarligt skadad och fick uppsöka sjukvårdsrummet. Reglerna säger att en attack av det här slaget på centercourten resulterar i en automatisk diskvalificering.

– Det var utsålt i publiken. Vi har fått se fantastisk tennis och att matchen ska behöva sluta på det här sättet är en otrolig besvikelse. Såna här saker händer inom sport. Det är inte mycket vi kan göra åt det. Vi spelar under regler för ATP och så är det, säger Chris Kermode till AP och fortsätter:

– Det är en härlig publik, fantastisk final och man kan tro att vi kan lösa det här men samtidigt kan jag se det ur deras perspektiv att det är svårt.

“Jag får betala för misstaget”

Nalbandian buades ut av publiken och bad efteråt om ursäkt till alla inblandade. Däremot tyckte han inte att raseriutbrottet skulle sluta med en diskvalificering.

– Ibland blir du väldigt frustrerad och det blir svårt att kontrollera dig och ibland gör jag misstag, så det är väldigt tufft att behöva avsluta en final på det här sättet, säger Nalbandian.

– Men ibland känner vi så mycket press från ATP att spela många turneringar. De gör ingenting för oss, och i dag gjorde jag ett misstag och det får jag betala för.

Argentinaren, som upplevde sin första final på gräs på tio år, utvecklade sin kritik mot touren.

- Det är mycket regler, och ibland gör de (ATP-arrangören) ingenting. Regelboken är stor och jag kan säga er att ATP gör många misstag mot spelarna och ingenting händer.

En något besviken Marian Cilic säger:

- Matchen var på väg att bli riktigt spännande och det är tufft att se finalen sluta så här. Det har varit en väldigt bra vecka och jag har spelat en del bra tennis. Jag kommer till Wimbledon i bra form.

Får ingen ytterligare bestraffning

Efter skandalscenerna på centercourten meddelade dock ATP-direktören Tom Barnes att David Nalbandian inte skulle få någon ytterligare bestraffning.

– Vi tar det inte vidare från vad som hände på banan. Ingen är en vinnare i en sån här situation. Det är en dålig sak för alla inblandade och David gjorde det inte med flit, säger Barnes enligt AP.

Annons:
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
INFÖR V75/LÖRDAG
Annons:
Senaste nytt
TENNISBLOGGEN
MEST LÄST I DAG
Annons:
Senaste nytt
PODCAST
Annons:
SILLY SEASON - SENASTE NYTT
KICK AND RUSH
POKER
Annons:
ANALYS: Stryk- och Europatipset
SPELA SPEL
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader