Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Är du Sveriges bästa tippare?

Utmana dina vänner i årets mästerskap.

KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Patrik Sjöberg i SVT:s Gomorron Sverige. Foto: SVT Patrik Sjöberg i SVT:s Gomorron Sverige. Foto: SVT

Sjöberg: Jag vet att det finns fler

Annons:
FAKTA

TORSDAGENS INTERVJUER


07.46 Patrik Sjöberg besöker SVT:s morgonsoffa.
8.15 Patrik Sjöberg i P1-morgon
9.15 Patrik Sjöberg på plats i TV4 Nyhetsmorgon.

Läs mer om
Patrik Sjöberg skriver i boken "Det du inte såg" om de sexuella från hans tränare Viljo Nousiainen.
I SVT:s "Gomorron Sverige" berättade höjdhopparen om vad han var med om och sina känslor i dag.
- Jag vet att det finns fler. Under den närmaste tiden kommer många att träda fram, sa Patrik Sjöberg i Gomorron Sverige.
Allt började under under en resa till Malmö.
Av någon konstig anledning var Patrik Sjöberg tvungen att dela rum med sin tränare.
Viljo Nousiainen bad plötsligt sin unge adept att klä av sig.
– Han skulle klä på mig som att jag var någon treåring. Det kändes väldigt obehagligt. Då kände jag väldigt starkt att det här stämmer inte.
Efter denna första incident blev det hela tiden värre. Tränaren förklarade för den lovande höjdhopparen att han var tvungen att utföra vetenskapliga undersökningar i form av till exempel massage och kontroll av sperma.
– Massage var väldigt viktigt för att musklerna skulle vara långa, sa han. Det blev som en ritual. Massagen blev mer och mer intim. Jag upplevde det som mer och mer kränkande, sa Sjöberg i Gomorron Sverige.

Kom in på nätterna

Nousiainen bodde hemma hos Patrik Sjöberg under en period. Då brukade han komma in på hans rum under nätterna.
– Jag vaknade många nätter av att både pyjamas och täcke var av, sa Sjöberg i Gomorron Sverige.
Det hela upphörde först efter att Patrik Sjöberg hotat med polisanmäla.
– Då försökte han inte mer. Då gick han på andra i stället.
När Viljo Nousiainen dog 1999 kände Patrik Sjöberg en lättnad. Han trodde inte att någon någonsin skulle få höra vad som hänt.
Han hjälpte till med att ordna begravningen, men fick kämpa för att inte visa sina verkliga känslor.
– Jag försökte spela med att jag sörjde han. Det blev en liten teater.

Vet att han inte är ensam

Många gånger har han besökt sin tränares grav. Där har han suttit och funderat och sagt några sanningens ord.
Ilskan fick honom även att göra andra saker.
– Jag pissade på hans gravsten, sa Sjöberg i Gomorron Sverige.
– Jag vet inte om det är så acceptabelt att man urinerar på en gravsten, men det gjorde jag.
Patrik Sjöberg säger att han tycker att det känns skönt att träda fram och berätta vad som hänt.
Han vet att han inte är ensam, föräldrar har kontaktat honom och haft frågor om saker Nousiainen gjort med deras barn.
– Jag vet att det finns fler. Under den närmaste tiden kommer många att träda fram. Vi är offer, vi har inget att skämmas för, sa Sjöberg i Gomorron Sverige.

"Gillade pojkar"

I P1 Morgon berättade Patrik Sjöberg att minnena av vad som hänt börjhade dyka upp igen i samband med att han själv fick barn.
– När min dotter födde började jag få helt andra tankar. Då började de här minnena dyka upp igen. Jag vet inte hur jag skulle reagera om något hände mig dotter, sa Patrik Sjöberg i P1 Morgon.
I P1 Morgon sa Patrik Sjöberg också att han tror att Viljo Nousiainen inte ville förgripa sig på honom längre när han blev äldre.
– Sedan växte jag till mig och var inte lika intressant. Han gillade mindre killar. Pojkar skulle vara pojkar och inte män, sa Patrik Sjöberg.
Om inte Viljo Nousiainen hade dött 1999 så tror Patrik Sjöberg att det hela hade kommit fram på något annat sätt.
– Han hade åkt fast eller blivit nedslagen av någon kille eller nån förälder.
Tankarna på boken kom i samband med att han blev kontaktad av den norske friidrottaren Christian Skaar Thomassen som berättade vad han hade varit med om.
Patrik Sjöberg förnekar inte att Viljo Nousiainen innebar mycket för hans karriär, men säger:
– Jag hatar Viljo Nousiainen för det han gjorde, det finns ingen kärlek.

"Jävligt skönt"

Patrik Sjöberg medverkade även i Nyhetsmorgon i TV4 på torsdagsmorgonen. Där berättade han bland annat om det stöd och den kärlek som han mötts av sedan nyheten om boken kom i går kväll.
– Med den synen folk har på mig förstod jag att det inte var det folk förväntade sig, sa Patrik Sjöberg.
Patrik Sjöberg hoppas att boken ska underlätta för andra som drabbats av liknande saker.
– Jag hoppas att den här boken kan göra klart för unga killar och tjejer att det är okej att prata om det, sa Sjöberg i TV4.
Patrik Sjöberg tror samtidigt att Viljo Nousiainen inte själv förstod att det han gjorde var fel, utan att han ansåg att det kan finnas kärlek mellan unga pojkar och vuxna män.
Än i dag plågas Patrik Sjöberg av det som han var med om, bland annat när han tittar på tv.
– Jag har svårt att se de här grejerna på tv. I CSI och sådana program är det alltid episoder som handlar om sånt här. Jag hatar det, sa Patrik Sjöberg.
Det senaste dygnet har varit omtumlande.
– Jag känner mig utmattad, men samtidigt är det jävligt skönt, sa Sjöberg i TV4.
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Dif får nytt hopp om 'Challe' som tränare

Kan rädda laget i kvalserien efter Viasats krav Sportchefen: "Är ny information."

Difs:s tunga smäll Duon missar måstematchen när Mario Kempe gör comeback.

AVSLÖJAR: Viasat stoppar Berglund om Dif kvalar

Får inte kommentera framtida klubben i kvalserien "Det är en hypotetisk fråga."

Tror du att Djurgården kommer tvingas spela kvalserien i år?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Tror du att Djurgården kommer tvingas spela kvalserien i år?

TIPS-SM 2012
INFÖR V75/LÖRDAG
Senaste nytt
SPORT
Annons:
SPORT
SPORT
ISHOCKEY
Annons:
ISHOCKEY
SPORT
SPORT
Annons:
MEST LÄST I DAG
Premier League
Hockeybloggar
Fotbollsbloggar
Fler bloggar
Sportkrönikor
Fler sportkrönikörer
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader