Storlek på text:
Skriv ut text
Redo för framtiden. Arlövs BI P95 siktar på att spela i högsta Skåneserien till våren. Foto: Joachim Wall Redo för framtiden. Arlövs BI P95 siktar på att spela i högsta Skåneserien till våren. Foto: Joachim Wall

Arlövs BI är som en stor familj

Annons:
Arlövs BI P95 är mer än ett lag. Spelarna kämpar för att bli proffs - men också för att ge ära åt klubben.
- Vi är som en stor familj, säger tränaren Stefan Hoeing.
Arlövsspelarna är vana att stå på prispallen. Killarna tog hem segern i både Olympic cup och i Tomtecupen.
I Skånecupen blev det dock bara kvartsfinal, där de i åldersklassen 94 gav MFF en match att minnas.
Nu senast blev det förlust i semin i futsal.
- Vi är riktigt bra på inomhusfotboll, säger Stefan Hoeing.
Men också utomhus - där killarna har blivit duktiga på bredden.
- Vi har utvecklats något kopiöst under de senaste två åren. Förra året såg jag att det exploderade ordenligt.

Ett steg framåt

Alla spelarna har tagit ett steg framåt. De äldre spelarna, födda 94, har tagit steget över till Arlövs BI:S 94 utvecklingslag.
- Det var dags att klippa av navelsträngen. Att spela med seniorerna främjar killarnas utveckling.
Pojkarna är redan vana att spela mot äldre. P95-laget har de senaste tre åren spelat i Sanktan-serien mot 94:or.
- Genom större utmaningar och tuffare motstånd utvecklas spelarna. Det är bra träning.
Stefan Hoeing har tränat laget i många år och menar att han genom att vara en positiv människa får ungdomarna att lyssna.

Handlar om mer än fotboll

- Det är något med dessa killarna. Vi gillar varandra starkt. Samtidigt vet de vad som gäller när jag ryter till.
Men det handlar om mer än fotboll. Laget har blivit som en andra familj som ger stöd och tröst åt varandra.
- Arlöv är ett problemområde. Vi lever i ett samhälle där det är viktigt att fånga upp ungdomarna.
Lagets framgång har också fått nya spelare från både Malmö och Lund att söka sig till klubben.
Än så länge har de träningsvilliga killarna mest mätt sin talang mot andra svenska lag.
- Vi har varit i Danmark som högst. På grund av dålig ekonomi har vi svårt att komma någonstans.
Drömmen om Gothia finns men blir svår att förverkliga.
- Målet är att vi ska fortsätta utvecklas. Till våren hoppas jag att vi spelar högst upp i Skåneserien - det är vi förberedda på.
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
RIKSFINAL
SANKTANFINAL 2011
SANKTANCAMP
Annons:
FOTBOLLSSTJÄRNOR
RIKSFINAL
Senaste nytt
TIPSA SANKTAN.SE
Annons:
KOLLEKTIONEN
FRÅGAN

Längtar du till att Sanktans säsong ska starta?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Längtar du till att Sanktans säsong ska starta?

FOTBOLLSTEST
Annons:
MEST LÄST I DAG
IDOLKORT
PROFILSAJTER
Annons:
SANKTANTEST
REDAKTIONEN
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader