Dennis Sandberg, 46, blir ny tränare i HK Aranäs efter Mikael Franzén som i sommar tar över Sävehofs herrar.
Förmodligen ställs Sandberg och Franzén i framtiden mot varandra - eftersom Kungsbacka-klubben med stormsteg är på väg mot elitserien.
- Det är klart att vi hoppas på ett avancemang, säger den nye Aranäs-tränaren.
Sandberg är obekant för den stora massan, men sitter inne med stor erfaranhet både som spelare och ledare i RIK.
Han har exempelvis vunnit två SM-guld som spelare och ingick så sent som förra säsongen i tränartrojkan tillsammans med mer kända Magnus Wislander och Johan Eklund. Tidigare har Sandberg under en lång period varit juniortränare i RIK.
Dennis Sandberg är dessutom instruktör på handbollsgymnasiet i Göteborg tillsammans med bland andra Jerry Hallbäck och Magnus "Bagarn" Johansson.
Talangfabrik
- Aranäs blir givetvis en stor utmaning. Det finns ett stort intresse i Kungsbacka för handboll och ungdomssektionen fostrar ständigt nya talanger, vet nye tränaren.
För Aranäs väntar en spännande månad innan avancemanget kan säkras. Med sex omgångar kvar av allsvenskan toppar laget tabellen fem poäng före tvåan Tumba, därtill40 plusmål tillgodo på värsta konkurrenten.
Avgående tränaren Mikael Franzén hoppas kunna bädda för sin efterträdare:
- Vi har ett kanonläge och jag tror att klubben står rustad om vi når elitserien.
Allt är emellertid inte frid och fröjd i Kungsbacka-klubben som gjort en hastig resa genom seriesystemet på senare år. Nuvarande hallen håller inte för elitseriespel - men Aranäs hoppas på dispens en eller ett par år innan ett projekterad nybygge för i storleksordningen 40 miljoner står färdigt.
Hoppas på hemvändare
I dagarna har fritidsnämnden åtminstone föreslagit kommunen att det finns ett stort behov av en ny hall, som också ska rymma simhall.
Inom Aranäs finns även förhoppningar att kunna knyta upp någron eller några av klubbens utvandrare. Närmast i det sammanhanget är ex-landslagsmannen Pelle Linders som garanterat flyttar tillbaka till Kungsbacka i sommar efter proffsspel utomland i Kolding, Kiel och numera FC Köpenhamn.
Även världsmålvakten Peter Gentzel kan vara ett namn för Aranäs i elitserien. Familjen Gentzel, som också flyttar hem i sommar från Kiel, håller som bäst på och bygger hus stax utanför Kungsbacka.