Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Här sparkar han svensken blodig

Här går Taekwondostjärnan till vild attack mot den svenske domaren Chakir Chelbat. Angelo Matos ansåg sig bestulen på sin bronsmedalj - och när han dömdes som förlorare gick han till attack på Chelbat med sparkar och slag.
Nu stängs kubanen av på livstid.
- Det är ett förskräckligt beteende, säger Svenska Taekwondoförbundets ordförande Emir Dizdarevic.

Det är domarattacken som skakar OS-tävlingarna i Peking.
Efter att svenske domaren Chekir Chelbat diskat Angelo Matos gick kubanen till attack - och sparkade svensken i huvudet.
Nu stängs Matos av på livstid och Chakir planerar att polisanmäla Matos.
- Under alla mina år inom Taekwondosporten har jag aldrig sett något liknande. Jag är skakad över vad som hänt.

"Förskräckligt för sporten"

- Jag har fått händelseförloppet berättat för mig och det är ju förskräckligt för hela sporten.
Dizdarevic menar att han kan komma att gå vidare med saken och att kubanen för ytterligare ett straff
- Jag kommer nu att kalla till ett möte med SOK för att se hur vi ska gå vidare med det här. Vi ska helt klart gå till botten med den här saken, säger han till SportExpressen.se.

Av Daniel Kristoffersson
daniel.kristoffersson@expressen.se

Publicerat 23 augusti 2008
Uppdaterad 23 augusti 2008
Tyck till
Det finns 148 kommentarer på artikeln

Ha Ha Ha, Det er det roligsta, jag har sett, sen en Rastafari-gutt med Bob Marley-frisur sænkte tre kronar i VM-finalen i ishokey.

Denna idrottsman som gjorde detta skall avstängas på livstid och ådömas skyhöga böter!! En idrottsman vet att så här beter man sig inte, fy f.n vilken dålig stil, det är en stor skandal för idrotten!!

Har mån så dålig självbehärskning ska man inte ställa upp i tävlingar överhuvudtaget att sedan sparka en domare borde leda till livstids avstängning och Kuba borde be om ursäkt och inte komma till nästa OS

Kronkaj ja visst ska man få visa känslor men däremot så kan det aldrig vara acceptabelt att ta till fysiskt våld.

M.Pigg det är än mycket stor skillnad på att skrika åt någon och att SPARKA någon!

en sån här gång kunde väl tyson varit domare... eller karelin, eller liknande :P

matchen var fixad , säger ha nu , dööööhh det är ju han själv som blev skadad och lät klockan gå ut, dvs det är hans eget fel .att klaga och bli förbannad , han är besiken det kan jag frstå men det är en annan sak att sparkar domaren i ansiktet , det är oförlåtligt

Blir man besviken, så det är klart att man måste få visa känslor! Det har ju vi Svenskar tyckt när det gäller Ara! Så varför inte en Cuban?
Sedan tycker en galen psykolog at det är nyttigt att bli förbannad!
Så vad vi ser är klotets nya attityder till sig själv och omgivningen.

Klart att det är upprörande. Att jämföra detta med Aras felbehandling, är inget annat än korkat.
Att gå till våldsamheter som kubanen gjorde är chockerande. Han bör stängas av på livstid. Fängelsestraff och böter också. Man får inte gå till våldsamheter. Punkt slut.

Det här är inget tveksamt domarbeslut. I Youtube-videon så ser man avbrottsklockan hur tiden går ut och domaren avbryter några sekunder efter att tiden gått ut, dvs lade t.o.m på några sekunder. Finns inget som helst tveksamhet i domen då kubanen fortfarande satt kvar när tiden gick ut och fick hjälp att resa sig. För att matchen skall fortsätta så måste den skadade stå på egna ben INNAN tiden går ut.

För de som ansåg att Aras uppförande var okej så kan väl inte det här vara särskilt upprörande?
OS-krönikörernaAllt om OS
TIDIGARE OS Alla OS-klassiker Från 1896 till 2004.

 
Toppbild














Bottenbild