Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
DAGS FÖR REVANSCH. Den tomhet som Marta upplevde efter förlusten mot USA i Aten-OS vill hon inte uppleva igen.

Martas enda önskning stavas revansch

PEKING. Kompisarna i Umeå IK har sms:at och önskat henne lycka till.
I dag ska Brasilien ta revansch för förlusten i Aten-OS mot USA.
Vilket lag vinner OS-guldet i damernas fotboll?
Brasilien.
USA.

– När slutsignalen gick för fyra år kändes allting bara tomt. Det vill jag inte uppleva igen, säger Marta Vieira da Silva.
Om Brasilien började OS-turneringen bra, har det gått trögare för mästerskapets mest lysande stjärna.

Många tummar hålls

Men i semifinalen visade Marta, när Tyskland besegrades med 4–1, varför hon i hemlandet hamnat i samma Hall of Fame som Pelé och Ronaldinho.
– Lagkompisar i UIK och vänner från Sverige har hört av sig och sagt att de håller tummarna för mig mot USA. Att vinna skulle vara fantastiskt. Inte bara för min egen skull, utan för damfotbollens hela utveckling i Brasilien, säger Marta.

Av Mats Bråstedt
mats.brastedt@expressen.se

Publicerat 21 augusti 2008
Uppdaterad 21 augusti 2008
Tyck till
Det finns 0 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
OS-krönikörernaAllt om OS
TIDIGARE OS Alla OS-klassiker Från 1896 till 2004.

 
Toppbild













Bottenbild