LONDON. Linnea Torstenson klev av OS-premiären utan att göra ett enda mål.
Efteråt sågade hon sig själv.
– Man kan inte bete sig så här, säger Torstenson.
Linnea Torstenson är en av Sveriges viktigaste spelare.
Men i OS-premiären mot Danmark (18-21) hade hon problem. Även om Torstenson spelade fram till flera mål så blev det inte ett enda framåt – och hon är svart i blicken när SportExpressen.se träffar henne efteråt.
"Kan inte bete sig så här"
– Det går inte, man kan inte bete sig så här, säger hon.
– Jag försöker jobba i gång mig själv. Mina skott var som puffar. Jag försökte komma i gång varje gång jag var på planen, men det gick inte. Jag har ingen aning om varför det blev så. Gentemot andra lagkamrater så är det här ett helt oacceptabelt beteende.
- Det var en fullständig katastrof, den sämsta landskamp jag har gjort, tillägger Torstenson.
"Vet inte vad det beror på"
Kommer du be om ursäkt till laget?
– Nej, det går inte. De vet att jag försöker allt jag kan… Det är inte för att jag är dålig vi förlorar. Det är andra pusselbitar också. Men att bidra med sitt är viktigt och det gjorde inte jag i dag.
Vad händer med självförtroendet när bollarna inte sitter?
– Det är svårt att säga. Jag fortsatte att ta lägena, men det var typ 80-procentiga puffar och man tar felval och blir osäker. Jag vet inte vad det beror på.