Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Nils Jakobsson Foto: Nils Jakobsson

Sjöstrand hyllas efter matchen - av Danmark

Annons:
Läs mer om OS 2012
Senaste artiklarna
Superbilderna
Fakta och resultat

LONDON/STOCKHOLM. Målvakten Johan Sjöstrand var en komplett vägg mot Danmark.

– Det var min bästa match i OS - och det var en viktig match också, säger Johan Sjöstrand till SportExpressen.se.

Våra grannar satte sedan ord på det alla såg i OS-kvartsfinalen.

– Johan var fantastisk i målet. Det avgjorde matchen, säger Michael Knudsen.

Efter segern mot Danmark i OS-kvartsfinalen hyllades målvakten Johan Sjöstrand – av Danmark.

– Grattis. Sverige förtjänade att vinna i dag, säger förbundskaptenen Ulrik Wilbek till SportExpressen.se och fortsätter:

– Vi hade problem med skotten, även om Johan var bra i målet. Vi är besvikna, men om man inte spelar bättre än så här ska man inte vara i semifinal.

"Johan var fantastisk"

Förbundskaptenen fick medhåll av Michael Knudsen efter den svenska målvaktens storspel mellan stolparna.

– Johan var fantastisk i målet i dag. Det avgjorde matchen.

Med ett målvaktsspel som andades OS-medalj var Sjöstrand uppe i närmare 50 procent räddningar i första halvlek.

25-åringen, som till vardags är proffs i spanska Barcelona, var av förklarliga skäl mycket nöjd efter segern - och för en plats i semifinalen.

– Vi hade marginalerna med oss. Det hade inte Danmark - för en gångs skull, säger han till SportExpressen.se.

"Syntes att vi störde Hansen"

En annan förklaring till segern var att få stopp på Mikkel Hansen som svenskarna på förhand hade pratat om. Förutom att Hansen blixtrade till i andra halvlek var han likblek i första.

– Det syntes att vi störde honom. De fick inte ut alls lika mycket av honom som vanligt, säger Johan Sjöstrand och fortsätter om sin egen insats:

– Det är svårt att betygsätta sig själv. Man är mest förbannad över skotten som går in.

"De är medalj som gäller"

Hur som helst – den blågula festen fortsätter medan Danmark får åka hem.

– Det är svårt att förklara varför det ser bättre ut nu. Vi tror nog mer på oss själva. Det har varit värdefullt att träna så pass mycket ihop inför OS. Och det här borde bygga ihop oss ännu mer. Nu är det inte mycket att spara på. Det är medalj som gäller, säger Johan Sjöstrand.

Annons:
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
OS-BLOGGEN
Annons:
                              
Mest lästa om OS 2012
Annons:
Senaste nytt
Annons:
MEDALJHOPPEN I OS
OS-stjärnorna
Mest lästa om OS 2012
MEST LÄST I DAG
                              
Guldhjältarna
FUSKARNA
                              
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader