Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Robert Kronberg. Foto: Joel Marklund Robert Kronberg. Foto: Joel Marklund

LIVE-experterna ger sin syn på London-OS

Annons:
Läs mer om OS 2012
Senaste artiklarna
Superbilderna
Fakta och resultat

OS är över och en liten tomhet infinner sig.

SportExpressen.se lät våra LIVE-experter granska London-OS lite så där i backspegeln.

Här 3 frågor – och 15 svar.

1. Vad var OS största ögonblick?

2. Vad var OS största besvikelse?

3. Hur många medaljer tar Sverige i Rio?

Linda Heed

1. Det var självklart vårt första silver. Sara Algotsson Ostholts silver. Det var ju speciellt för mig eftersom det kom i fälttävlan och ridsport. Det ligger så klart mig väldigt varmt om hjärtat. Det är dessutom kul i och med att jag känner Sara.

Men sen så är det även så att första medaljen är väldigt viktig, i och med den så känner alla andra i truppen att man är lite mer på g.

2. Haha, jag känner mig som en superpatriot nu, men jag måste säga Rolf-Göran Bengtsson. Han hade satsat stenhårt i fyra år och var i riktigt bra form. Det var antiklimax.

Jag kände själv hur hela min kropp försvagades när jag fick reda på att han inte kom till start. Jag blev både ledsen, frustrerad och arg. Jag känner verkligen med Rolf-Göran.

3. Jag tycker det var ett väldigt bra OS. Man hade räknat med sju medaljer och fick åtta. Jag är optimist och känner att det är bra go i laget nu. Jag säger 10 medaljer.

 

Nathalie Hagman

1. Handbollsherrarna till final. Det var stort att efter att ha missat VM komma till OS och prestera vad de gjorde. Jag tror inte att det var någon som hade förväntningar på dem här hemifrån.

2. Jag skulle faktiskt säga simmarna. Varken Therese Alshammar eller Sarah Sjöström tog medaljer och de var väl två av våra stora medaljhopp.

3. Man måste ju säga fler än senast. 10, men det är ju så klart otroligt så klart att gissa. Det är länge till dess. Men jag tror ändå att Sverige har många unga förmågor som är på väg uppåt. Det kan bli bra.

 

Emma Igelström

1. Det har varit väldigt mycket. Men jag måste nog säga handbollssilvret. Det är nog första gången jag sett en mästerskapsfinal som Sverige förlorat och ändå känt att de vunnit silvret. De står för precis allt det som OS är. De kämpade ända in i sista sekund.

2. Jag är sjukt besviken över Alshammars skada. Det är så himla tråkigt att hennes OS-spöke fortsätter. Hon får aldrig visa vilken fantastisk simmare hon är. Det hon väl gjorde i OS var bragdartat. Men det är bara så synd att hon inte kunde komma dit i den form som hon förtjänar.

3. Oj, det är svårt. Det kan hända så mycket över fyra år. Jag tror Sverige tar samma antal medaljer men med ett guld mer. Sarah Sjöström kommer att vara redo för guldet.

 

Martin Frändesjö

1. Spontant så säger jag nog Sveriges seger mot Danmark i handbollen. De kämpade på ett sätt som vi inte sett ett svenskt landslag göra på väldigt länge. Det var stort. Men jag måste kanske ändå välja David Rudisha. Jag är fascinerad över hur kraftfullt och elegant han sprang, vilken total kontroll och hur överägsen han var. Det var en fröjd. Fantastiskt.

2. Någonstans måste jag säga spjutfinalen. Favoriterna, norrmannen och checken, försvann direkt och det blev aldrig några riktiga längder.

3. Det går ju inte ens att kalkylera i. Jag säger 10. Jag tror Sverige kan ta medalj i spjut, speciellt med tanke på finalen i år. Håll ögonen öppna för Jonas Lohse. Han kan bli farlig om han kvalar in.

 

Robert Kronberg

1. Den där magiska engelska medaljtimmen med Mo Farahs guld som crescendo och de andra två lite i bakgrunden. Man kunde verkligen se hur han ville springa i väg men hur han väntade till sista varvet. Man kunde känna OS-stämningen genom tv-rutan.

2. Sarah Sjöström hade jag nog hoppats på medalj ifrån, samtidigt förstår jag hur svårt det är. Men med den bakgrund vi hade, med de förhoppningar och de förväntningar som var, så hade jag nog hoppats på lite mer. Sedan så kan hon ju inte påverka att hon blev sjuk.

3. Oj vilken förfärligt svår fråga (skrattt). Jag säger 10 medaljer. Självklart så vet jag inte vem som tar dem, men jag tror att Sjöström tar revansch. Samtidigt så hoppas jag att Alshammar fortsätter och gör en satsning till. Jag hoppas hon kommer igen och får den där medaljen hon kämpat så mycket för. I friidrott ser vi också en ny lovande generation växa fram. De kan lyfta svensk friidrott till den nivå vi behöver just nu. Jag tror på tre friidrottsmedaljer med ett guld.

Annons:
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
OS-BLOGGEN
Annons:
                              
Mest lästa om OS 2012
Annons:
Senaste nytt
Annons:
MEDALJHOPPEN I OS
OS-stjärnorna
Mest lästa om OS 2012
MEST LÄST I DAG
                              
Guldhjältarna
FUSKARNA
                              
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader