LONDON. Taktiken var klar: Spela inte bollen mot Novak Djokovic.
Och den lyckades.
Robert Lindstedt och Johan Brunström skrällde direkt i OS-tennisen och är nu vidare till andra omgången.
– Det här är större än Grand Slam, säger Lindstedt, som är stolt över att spela i Sveriges färger.
– När jag såg mig själv i spegeln fick jag gåshud och ville älska med mig själv. Det är en fruktansvärt härlig känsla.
Solen sken över Wimbledons gräs när Sverige hade fått fram en breakboll i andra set.
Superstjärnan Novak Djokovic servade för Serbien.
Den första gick i nät.
Nu laddade Djokovic för andraserven. Han studsade bollen, kastade upp den och slog – ut.
– Matchen avgjordes där, när vi fick 5-3 och bröt dem, säger Robert Lindstedt när SportExpressen.se träffar honom efteråt.
Har ett stort leende
Han har ett stort leende i ansiktet.
– Det här är större än Grand Slam. En andrarunda i Grand Slam, vem bryr sig? Men varje match man vinner i ett OS är speciell. Men det här är bara en match. Nu gäller det att lugna ner sig och sätta fullt fokus på nästa.
Lindstedt, som har förlorat tre dubbelfinaler i Wimbledon, är nu på jakt efter medaljerna.
– Torskar man i final här så har man ändå vunnit något. Och jag är fantastiskt bra på att förlora finaler på den här jävla arenan.
Förvånad över stödet
Taktiken mot Serbien var ganska enkel. Mata bollar mot Viktor Troicki – undvik Novak Djokovic.
– Har du en världsetta eller världstvåa så ska du inte spela så jävla mycket på honom. Det kan ju vilken chipsatlet som helst sitta hemma och kolla på tv och förstå. Så fort Djokovic fick slå ett grundslag så tänkte man "nej, det skulle den inte". Det var allt till Viktor, säger Lindstedt.
SportExpressen.se liverapporterade matchen från Wimbledon och intresset var enormt.
När Lindstedt får höra om stödet blir han förvånad.
– Är det mycket reaktioner?!
Ja, ja. Det här är det största på vår sajt just nu.
– Är det?! Okej...
"Det kan jag lova dig"
Hur speciellt är det att spela ett OS och representera Sverige?
– Alltså, man spelar för sig själv, men att ha de här färgerna på sig... Det finns inget bättre. Att ha det här på bröstet, jag menar "vafan", säger Lindstedt och sätter handen över Sverige-emblemet.
– Man är ju stolt. När jag såg mig själv i spegeln fick jag gåshud och ville älska med mig själv. Det är en fruktansvärt härlig känsla.
– Samma sak i Davis cup. Så länge man kan bidra med något där så vill man spela, för det finns inget bättre.
Om det blir en final till på den här arenan, kan du lova att det går bättre då än tidigare?
– Nej! (skratt) Det är som jag sagt "silver eller guld". Alltså, guld tar jag helst, men blir det silver så kommer jag inte att gråta mig till sömns, det kan jag lova dig.