LONDON. Efter tio minuter satt jag med en skämskudde för ansiktet.
Om AG Köpenhamns satsning och konkurs var ett luftslott som sprack - vad ska man då kalla Sveriges mastodontläger inför OS?
Sverige pratade om OS-satsning redan innan EM-silvret 2010.
Att det är här de ska vara som bäst.
För att lyckas med det har de varit samlade sedan slutet av maj - världs rekordlångt.
De har tagit tillbaka Magnus Johansson som avgick efter EM och de har satsat extra på fysiken. Kvittot på det är tre raka förluster. Och det är inte vilka förluster som helst:
Förlusten mot Danmark borde kanske ha fått mig att oroa mig mer. Linnea Torstenson elva bommar var inget bra tecken, men premiärnerver kan drabba även den bästa.
Förlusten mot Norge var ändå ett steg framåt. Tempot i anfallet fanns, och de lyckades jaga sig ikapp efter en tuff svacka.
Förlusten mot Frankrike i går tog mig tillbaka till en nivå som jag bara trodde existerade i division tre.
29 tekniska fel?! Jag har aldrig varit med om något liknande. Det var så brutalt pinsamt att titta på att jag nästan inte vill skriva om det.
Efter 13 minuter hade Sverige gjort två mål - Frankrike nio. Redan här var de svenska spelarnas ögon glansiga och nacksenorna hade gått.
Att kasta bort så många bollar? Att inte springa hem? När slutade man med det redan efter tio minuter i en match? Att inte ta en enda utvisningsminut? Att inte grisa mer? Fair play i all ära, men man kan inte ge bort bollen till en av medaljkandidaterna. Att absolut ingen vill ta på sig ett ledarskap och stoppa raset?
Det var många frågor som spelarna med spruckna röster och tårar i ögonen inte kunde svara på direkt efter matchen.
Krasst sett skulle jag säga att OS är över för Linnea Torstenson & Co nu.
Fakta är ändå att Spaniens seger över Danmark i går kväll gör att det finns en teoretisk chans att ta sig till kvartsfinal.
Det krävs två segrar och att resultaten går Sveriges väg.
Prio ett i dag är så klart för förbundskaptenerna Per Johansson och Magnus Johansson att trolla tillbaka tjejernas självförtroende.
Man kan ju alltid säga att de inte har något att förlora, botten hade ingen ände i går.
Men att åka hem med ett praktfiasko till klubblagen som snart drar i gång sin säsong och om bara drygt fyra månader ställas inför ett EM med det här i bagaget - det är inte bra för någons psyke.
Det finns fortfarande heder att vinna - och det måste de oavsett vad se till att ta med sig hem.