PORTLAND. Efter två OS-brons är Fredrik Lööf äntligen olympisk guldmedaljör.
På vägen fram till OS i London tog han emot två av sitt livs värsta besked inom loppet av 48 timmar när han förlorade sin pappa Max-Ingvar och vännen och seglingsprofilen Don Nordqvist.
När guldet säkrades gick Lööfs tankar till personerna som varit hans största stöd:
- Jag tänkte på pappa direkt när jag gick i mål, säger Lööf till SPORT-Expressen.
Fredrik Lööf och Max Salminen hade inför gårdagens final redan seglat in ett brons till Sverige - men Lööf som har gjort sex OS och redan hade två OS-brons ville ha mer. En perfekt start och misstag av de två stora hoten Storbritannien och Brasilien gjorde att det räckte hela vägen till guld.
- Ruset vid målgången när man såg tävlandet var det största och de två minuterna med Max i båten och när det sedan kom upp och vi förstod. Det var helt otroligt, säger Lööf.
Jättesatsning av SOK
Bakom guldet ligger SOK:s jättesatsning med över tio miljoner kronor i stöd sedan OS i Peking för fyra år sedan. Men också många timmars slit och ett partnerbyte till Max Salminen bara för två år sedan.
Men resan har varit långt ifrån problemfri - den kunde ha spruckit när Lööf i mars 2011 förlorade både sin pappa Max-Ingvar och sin vän Don Nordqvist.
- Någon gång var jag rädd att det skulle spricka. Vi hade en katastrofregatta i Palma då man nästa trodde att det var ohållbart, säger Salminen.
Vad var det som hände?
- Det var jättejobbigt för mig att över huvud taget förstå hur det var att förlora en far, jag har själv jättenära kontakt med min pappa. Jag och coachen snackade mycket om det, men jag hade väldigt svårt att hitta ett sätt att hjälpa honom, men han tog sig ur det rätt bra själv. Han har kommit ur det ännu starkare och det är jag väldigt imponerad av, säger Salminen.
För Lööf var det dock en riktigt tuff period och det första han tänkte på när han passerade målgången och strax efter insåg att han hade lyckats med det som ingen hade väntat sig så gick tankarna direkt till Max-Ingvar.
- Jag tänkte på pappa direkt när jag gick i mål. Pappa stöttade ju på ett fint sätt genom alla åren, men var inte den som pushade överhuvudtaget utan han stod vid min sida och var alltid väldigt viktig mentalt, det känns fint för han det här, säger Lööf.
Att dessutom förlora Don Nordqvist måste ha varit oerhört tufft.
- Jag fick reda på det dagen efter, vi har vunnit fyra VM-guld och två OS-medaljer tillsammans. Jag vet inte om det är några högre krafter som hjälper till nu. Vi hade ett tufft avslut i Kina 2008 mot engelsmännen också. De har ju två guld när jag fått två brons, det var lite gott att ställa skåpet till rätta nu.
Ska hedra pappans minne
I natt firade Lööf och Salminen bronset i seglarnas eget hus i Portland tillsammans med familj och vänner. När Lööf kommer hem drömmer han om att få göra en sista sak för att hedra sin pappas minne: Köpa båten som han byggde åt honom när han var liten.
- Vi hittade den, min mor hemma i Kristinehamn gick till lokalpressen, direkt blev det ett reportage och då tog det inte mer än 24 timmar innan någon som satt på den här båten hörde av sig och skulle ha massor av pengar. Nu är den väl ännu dyrare. Nu kostar den säkert 100 000, säger Lööf med ett snett leende.
Men du kommer att köpa den?
- Ja, det blir kanske dyrt men jag tar den smällen.