Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Niklas Larsson Foto: Niklas Larsson

Emma Green Tregaro hittar inte OS-formen

Annons:

Emma Green Tregaro har hittat anledningen till att hon inte hoppar högt. Men inte lösningen. Efter 1,91 i Diamond League vill hon få mer driv mot ribban.

Den svenska OS-deltagaren Emma Green Tregaro har fortsatt svårt att hitta formen inför spelen i London. I fredagens Diamond League-gala i just London hoppade svenskan 1,91 men rev sedan ut sig på 1,94, det räckte till en femte plats. Amerikanskan Chaunte Lowe vann höjdhoppet på 2,00 som hon klarade i sista försöket.

– Det är ändå skönt att de andra inte hoppar så högt, säger Emma Green Tregaro som var missnöjd med sitt eget resultat.

Hon säger att hon måste hitta mer driv fram mot ribban, att det går alldeles för långsamt för tillfället.

– Det kanske har varit lite mycket sökande, men nu vet jag vad som måste göras, säger Green Tregaro.

Amerikanen Tyson Gay vann 100 meter på 10,03 före landsmannen Ryan Bailey 10,09. På 5 000 meter kunde hemmalöparen Mo Farah utan etiopiskt motstånd briljera och vinna på 13.06,04. Britten fick kvällens största jubel, men kvällens prestation stod amerikanen Aries Merrit för när han satte världsårsbästa på 110 m häck med 12,93. Det är bara sex hundradelar sämre än kubanen Dayron Robles världsrekord. Regerande världsmästaren Jason Richardson, USA, var tvåa på 13,06.

Annons:
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
OS-BLOGGEN
Annons:
                              
Mest lästa om OS 2012
Annons:
Senaste nytt
Annons:
MEDALJHOPPEN I OS
OS-stjärnorna
Mest lästa om OS 2012
MEST LÄST I DAG
                              
Guldhjältarna
FUSKARNA
                              
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader