Petter Northug drömde i vintras om seger i Vasaloppet - men blev sjuk och tvingades lämna återbud.
Nu skriver den norska tidningen VG att det inte heller blir någon start i Vasaloppet för Northug vare sig 2013 eller 2014.
- Det passar inte in, säger managern Lars Gilleberg till VG.
Eftersom 2012 var ett mästerskapsfritt år i skidvärlden hade Petter Northug satt upp seger i Vasaloppet som ett av säsongens stora mål.
Men magproblem satte stopp för Northug, som kunde ha äventyrat hela sin karriär om han trots sjukdomen hade åkt de nio milen.
- Han vill väldigt gärna åka Vasaloppet. Men jag kan tänka mig att det inte blir förrän 2016, på grund av mästerskapen, sa Northugs presstalesman Otto Ulseth då till SPORT-Expressens Ludvig Holmberg.
Nu skriver den norska tidningen VG att beslutet är taget, det blir ingen start i Vasaloppet för Petter Northug, åtminstone inte de närmaste två åren.
"Blivit för mycket"
Kommande vinter lägger den norska stjärnan all sin kraft på Tour de Ski och VM i Val di Fiemme, och 2014 är det OS i ryska Sotji vilket innebär att en satsning mot Vasaloppet är omöjlig.
Northugs manager Lars Gilleberg motiverar beslutet så här för norska VG:
- Petter ska inte åka några långlopp den här säsongen. Det passar inte in. Det hade blivit för mycket en säsong med både Tour de Ski och VM.
Petter Northugs kontrakt med det norska långloppsstallet Team United Bakeries sträcker sig i just två år till, men enda gången Northug kommer köra för dem i vinter är i ett mindre lopp på hemmaplan efter världscupavslutningen.
- På Petters program den närmaste tiden står träning och vila, säger Lars Gilleberg till VG.