BEITOSTÖLEN. Förra vinterns skandaler har fått internationella skidförbundets dopingjägare att styra om sin verksamhet.
Mot Ryssland.
- Det är ingen mening att testa samma norska gång efter gång. I stället fokuserar vi resurserna österut, säger dopingexperten Rasmus Damsgaard.
Exakt vid den här tiden i fjol chockade den svenska professorn Bengt Saltin skidvärlden i samband med en medicinsk konferens i Tyskland.
Saltin, som varit med och byggt upp Fis antidopingverksamhet, avslöjade då att fem världscupåkare var epo-dopade - men att bevisen inte räckte för avstängningar.
Stora avvikelser
Några veckor senare avslöjade SPORT-Expressen att det rörde sig om ryska åkare.
Med tiden blev också det mesta offentligt.
När säsongen var över hade fyra åkare stängts i två år för epo-doping. Samtliga fyra var från Ryssland.
- Den grupp som vi tidigt fick ögonen på visade upp såna avvikelser i sina blodvärden före säsongsstarten att vi förstod att epo varit inblandad, säger Rasmus Damsgaard, kollega till Saltin, och medlem av Fis medicinska kommitté.
Tror på nya fall
På lördag väntar årets världscuppremiär - hur är läget nu?
- Bra. Den här gången finns det inte en enda åkare som visat upp misstänkta värden under sommaren.
Så det blir en ren säsong?
- Nej, så enkelt är det inte. Snarare tvärtom. All statistik visar att under OS-säsongerna så ökar alltid antalet fall.
Även denna vinter?
- Ja, tyvärr så tror jag det.
Svart rysk säsong
Förra vintern var nattsvart ur dopingsynpunkt för framför allt Ryssland. I såväl längdåkning som skidskytte avlöste dopingfallen varandra.
Men de fällda åkarna visade i flera fall allt annat än ånger. Som exempelvis den olympiska mästarinnan i längdåkning, Julia Tjepalova.
- Det här är bara resultatet av Wadas långa förföljelse av oss ryska åkare, kommenterade Tjepalova den internationella antidopingbyråns arbete.
Rasmus Damsgaard avfärdar Tjepalovas anklagelser.
- Under de åtta senaste åren skulle jag gissa att Tjepalova och exempelvis norskan Marit Björgen testats lika många gånger. Men visst, på sista tiden har ryska åkare testats oftare.
Varför?
- Om ett land som nu Ryssland drabbas av flera dopingfall är det självklart att vi omfördelar våra resurser för att testa deras åkare mer. Det är ingen häxjakt, det är bara intelligent tänkande.
Redo att slå till
Men ni har inte satt fast någon i sommar?
- Nej, men nu har vi skaffat oss en extremt bra bild av ryssarnas naturliga värden - om de förändrats för mycket när samma tester görs inför OS i Vancouver kan vi slå till.