Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Patrick Ekwall

Låt Mellberg sluta nu

Läs fler krönikor! Här är Patrick Ekwalls samlingssida
Annons:
Svåra listan

1) OLOF MELLBERG

En hjälte, trots allt. Som han stred för sitt landslag och så mycket han hade varit värd en större framgång än bara tre gruppspelsmatcher i sitt sista mästerskap. Den svarta vinnarblicken, det mustiga skägget, den killerinstinkten och den mittbacken - han kommer bli saknad.

2) TACKTALET

Eller om ni så vill: fucktalet... Stort att Henrik Lundqvist blev vald till Årets målvakt i NHL (och lika stort med Gabriel Landeskog som Årets rookie och Erik Karlsson som Årets back förstås). Enda gången han "gjorde bort sig" på hela säsongen var alltså när han skulle tacka för priset.

3) SOFIA ARVIDSSON

Tänk att Sveriges olympiska kommitté kunde vika sig för trycket utifrån, det trodde jag aldrig var möjligt. Klart tjejen ska till OS när hon gjort sig förtjänt av en plats.

4) MATTIAS SUNNEBORN

Hur framtiden ser ut efter Christian Olsson? Tja, varför inte Mattias Sunneborn, 42 år, före detta längdhoppsstjärnan. Han vann tresteget i lag-SM häromdan, i alla fall. På 14,66...

5) TRISS-STJÄRNAN

I morgon står elitseriespelaren Fredrik Bremberg i TV4:s morgonstudio och skrapar Triss. Det är ju inte bara kul för Bremberg, som kan dra in rätt mycket cash. Utan även för Trisslotten i sig; trodde att det var ett helt annat klientel som gick och köpte sig en trisslott då och då.

När en Björn Nordqvist lagt av kom det till slut en Glenn Hysén, det kom en Peter Larsson, en Patrik Andersson, en Teddy Lucic, Johan Mjällby, Petter Hansson och en man i mustigt rött skägg som vägrade släppa en jävel över bron; Olof Mellberg.

Och nu?

Ingen aning, men oron över framtiden har alltid varit överdriven.

Jag minns Olof Mellbergs debut i landslaget, år 2000, tidigt på våren i Palermo, mot Italien inför EM-slutspelet i Holland och Belgien. Jag minns matchen, ska sägas: 1-1 och det testades rätt friskt, bland annat fanns Magnus Arvidsson (om någon minns honom) med som ett svenskt anfallsalternativ och lille-Anders Andersson gjorde en stormatch mot en kanon som Allessandro del Piero.

Jag minns också upptakten till själva matchen på det gamla Mussolini-hotellet Grand Palermo, en afton i en lobby med stora vita soffor och lite för högt vatten i baren, en holmgång som i sportjournalistkretsar sedermera blev känd som de slipade knivarnas långa natt.

Men knappast Mellberg.

Vägen till berömmelse

Den gänglige försvarsspelaren från Degerfors (och AIK) debuterade ute på högerbacken med den äran, men inte mycket mer.

Det dröjde ett misslyckat mästerskap - och ett EM som i flera avseenden påminde en hel del om det här: ängsligt, orutinerat och otaktiskt med Sverige förlagt till någon sorts reservat ute i en skog - och sen växte Olof Mellberg, skägget och en landslagsman av fullblodskaraktär.

Det dröjde även något jobbigt år i skymundan i Racing Santander, för att hädas.

Mest som ytterback till höger, vi ska inte glömma det. Först senare som mittback, en position som han till "tvingade" sig fram till eftersom han väldigt tydligt påpekat för Lars Lagerbäck att han inte hade någon lust att springa ute på högerbacken.

Vad jag vill säga med det?

Att vi gärna gapar av fasa över vad som saknas, men sällan ser till vad som kan fylla saknaden.

Allra bäst när han brinner

Det råder inget som helst tvivel om att Olof Mellberg varit en enorm tillgång för ett svenskt landslag och att under EM-slutspelet var formidabel under de två avslutande matcherna.

Men så har det också varit en högmotiverad Olof Mellberg som inte bara spelat för sin och landets ära utan faktiskt även för ett nytt kontrakt i en ny klubb, som en adrenalinstinn Stefan Schwarz.

Det är när Olof Mellberg brinner som han är som allra bäst.

Just därför är det inte en man som vi ska övertala till någon fortsättning, i det fallet är jag helt enig med flera av hans landslagskamrater.

Har glöden slocknat i Mellbergs ögon så tror jag inte att den tar fyr med en elektrisk tändare.

Jag vill ha en Olof Mellberg i landslaget som hatar att förlora och som kan mörda för ett glas vatten.

Inte en Mellberg som ställer upp för att han vill vara snäll. Då finns det andra alternativ som fungerar bättre.

Det blir tillräckligt bra

På något vis var det en befrielse att känna av Olof Mellberg efter matchen mot Frankrike. Han sa förvisso att det var kul att "det ändå slutade med en seger" och jag tror honom. Men inombords kunde vem som helst se att han mest var förbannad över att få lämna EM med ett utslaget lag än att han var nöjd och glad med att vunnit en betydelselös match.

Sett till en hel del andra reaktioner i svensklägret kunde man lätt få en känsla av att Sverige lämnade EM-slutspelet som vinnare, men vad jag vet har Erik Hamrén och Co firat runt en midsommarstång i helgen när Laurent Blancs landslag har laddat för en kvartsfinal; jag har lätt att se vinnare och förlorare i den ekvationen.

Men framför allt gick det inte att ta miste på att Olof Mellberg bestämt sig.

Låt oss acceptera det beslutet och se framåt i stället. Låt oss tro att Granqvist, Antonsson, Jonas Olsson, Pontus Jansson, Milosevic eller U21-hjältarna som försvann, Rasmus Bengtsson, Joel Ekstrand och Mattias Bjärsmyr kan växa in så som mittbackar alltid vuxit in. Då är det värre med högerbackar, om vi nu tvunget måste vara oroliga.

Med det vill jag inte säga att vi snart får en ny Olof Mellberg i vår svenska försvarslinje.

Inte alls, för det lär vi aldrig få. Men någon annan.

Och historien talar för att det blir tillräckligt bra.

Annons:
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
FLER KRÖNIKOR AV PATRICK EKWALL
Annons:
TIPS-SM
Annons:
Senaste nytt
SILLY SEASON - SENASTE NYTT
Annons:
PÅDDEN MED OLSSON & EKWALL
FOTBOLL
podcast
Annons:
POKER
POKER
Annons:
ANALYS: Stryk- och Europatipset
SPELA SPEL
Senaste nytt
Senaste nytt
FOTBOLL
TENNIS
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader