Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Mattias Larsson

Fyra lag gör upp om SM-bucklan: Elfsborg, Häcken, Malmö och AIK.
SPORT-Expressens Mattias Larsson har rest runt för att ta tempen på topplagen.
I dag besöker han Borås och tabell­ettan Elfsborg.

Foto: Mikael Sjöberg Foto: Mikael Sjöberg

"Pokalen kan du låta ligga kvar i bagaget"

Läs fler krönikor! Här är Mattias Larssons samlingssida
Annons:
POKALRESAN, DEL 2

Hur blev Elfsborg en guldkandidat?

Efter fem raka år som guldfavorit utan att ta titeln har Jörgen Lennartsson gått över till 4-4-2 och ett rakare och lite direktare spelsätt med lite mindre risker och betydligt bättre utdelning.

Vad talar för att Elfsborg tar guld?

Att man leder serien med fem poäng med nio omgångar kvar och att man har en av landets bästa spelartrupper. Är dessutom starka hemma och förlorar sällan två matcher i rad.

Vad talar emot att Elfsborg tar guld?

Bortaspelet på naturgräs. Elfsborg har inte vunnit på riktigt gräs i allsvenskan på över ett år. Under hösten väntar fyra gräsmatcher.

Vad tycker konkurrent­erna?

Att Elfsborg är ett av seriens bästa lag. Samtidigt är det många som avskyr konstgräset på Borås arena och anser att klubbens underlag är dåligt för svensk fotbolls kraft att hävda sig internationellt.

Vad tror Mattias Larsson?

Att konkurrenterna får svårt att hinna ikapp Elfsborg, speciellt om laget skulle börja ta poäng på naturgräs. Därför är Elfsborg min guldfavorit. Men man har visat svagheter, så helt säkert är det inte.

Läs mer om

BORÅS. I fem år har boråsarna klagat på att titelfavoriten inte pallat för trycket.

Med nio omgångar kvar leder Elfsborg nu allsvenskan fem poäng före tvåan.

Boråsarna?

De klagar fortfarande.

- Ibland blir man fartblind och tappar perspektivet när man håller på ett lag som hela tiden har framgång, säger IF Elfsborgs tränare Jörgen Lennartsson.

Den blonde 47-åringen pratar fotboll med en glöd som syns rent fysiskt. Och han ger ett lugnt intryck när han talar om IF Elfsborg och guldstriden 2012.

Men när vi pratar Lennart Johanssons Pokal är Jörgen Lennartsson stenhård.

- Den kan du låta ligga kvar i bagaget. Det blir inga bilder med någon i Elfsborg och den.

Motiveringen är lätt att köpa och handlar om att Lennartsson anser att SM-trofén är något man belönas att ta del av efter ett bra utfört arbete.

Men det är omöjligt att inte läsa in fem år av misslyckanden i tankesättet.

Fem år som inte ska bli sex.

- Det är svårt för marginalerna mellan ettan, tvåan, trean och fyran kan ju vara hårfina, säger Lennartsson.

Hösten 2006 vann IF Elfsborg sitt första SM-guld på 45 år.

Sedan dess har laget varje år utmålats till titelfavorit.

Och varje år har man misslyckats.

Det gick så långt att Magnus Haglund i slutet av 2011 valde att - i samförstånd med sin arbetsgivare - lämna klubben efter åtta år.

"Bortskämd med framgångar"

In kom en högljudd pratglad smålänning, helt utan där betungande gulsvarta femårsbagaget.

- Äh, att Elfsborg utsetts till favoriter har ju varit för att det har varit bekvämt för alla andra, säger Jörgen Lennartsson.

Men att tippas som mästare fem år i rad utan att vinna - vad gör det med stan, klubben och fansen?

- Det gör att man blir bortskämd med framgångar. Ibland blir man fartblind och tappar perspektivet när man håller på ett lag som hela tiden har framgång. Malmö och AIK har åkt ur allsvenskan under 2000-talet och då har man fått ett annat perspektiv på vad som är framgång, säger Lennartsson och utbrister med höjda ögonbryn:

- Elfsborg har varit topp fyra sex år i rad och det är bäst av alla klubbar. Det ska man inte ha kritik för, det ska man ha beröm för.

Sedan Lennartsson kom till Elfsborg har han genomfört "många små förändringar".

Men också några större.

4-2-3-1 blev 4-4-2.

- För att jag tycker att två anfallare ger större möjligheter och för att jag tycker att vi har rätt spelartyper till det, säger Lennartsson.

29 spelare i truppen blev till 22.

- Konkurrens är viktigt, men överkonkurrens är destruktivt. Har du en för stor trupp så hamnar för många spelare för långt från laget och känner att de inte är delaktiga. De känner att de inte är nära, känner att de är chanslösa och då blir det destruktiva känslor och beteenden.

Bortaspelet blev enklare och rakare.

- Vi har betonat vikten av bortaplan. Att det inte är vår uppgift att underhålla hemmalagets publik. Utan vår uppgift är att åka dit, ta tre poäng stoppa in dem i bussen och åka hem igen, säger Jörgen Lennartsson och det är här han har skapat sig lite problem i sin nya stad.

För där det gnyddes på Magnus Haglund för att Elfsborg inte vann SM-guld gnälls det nu på att laget spelar för tråkigt.

Han lyssnar på sina spelare

I ett av spelarbåsen inne på Borås arena sitter Lars Gabrielsson och följer U21-lagets träning. Han förklarar.

- Under Magnus Haglund skulle Elfsborg spela som Barcelona och då fick de skit när de inte klarade av att nå resultat. Nu når de resultat men får skit för att spela för tråkigt. Det är så i Borås, folk har svårt att vara nöjda.

Jörgen Lennartsson lyssnar inte allt för mycket på vad boråsarna säger. I stället lyssnar han desto mer på sina spelare. Och just det framhåller Elfsborgstränaren som en viktig del i årets framgångar.

- Jag tror det är viktigt med delaktighet. Vi pratar om den inre och yttre ringen. I den inre ringen finns beslut som bara vi ledare tar utan dialog med spelarna som laguttagning och träningsupplägg. Sedan har vi den yttre ringen där spelarna har stor påverkan. Högt eller lågt försvarsspel och massor av sådana saker, säger Lennartsson som tror att delaktigheten gör att spelarna presterar bättre.

- Ju mer man känner att man varit involverad, desto större ansvar tar man för de beslut som tagits. Det är inte så svårt egentligen.

Är IF Elfsborg Sveriges bästa lag?

- Ja, eftersom vi leder serien med fem poäng så är vi det. Just nu. Baserat på de 21 första omgångarna. Det är enkel matematik.

- Men jag har fått frågan tusen gånger och tusen gånger har jag svarat likadant. Vi tar en dag i taget, en träning i taget, en match i taget. Och så är det bara. Borås Tidning har frågat i tre månader. Göteborgs-Posten har slutat fråga. Jag kör samma varje gång. En dag, en träning, en match i taget, säger Lennartsson.

Statistiken ger honom rätt

Inför årets allsvenska sa Jörgen Lennartsson att de åtta förluster som Elfsborg i fjol åkte på inte duger om man vill bli svenska mästare.

I år har man förlorat fem av tio bortamatcher. Fyra av dem på naturgräs. Något som har fått stor uppmärksamhet i media.

- Malmö har tagit fyra poäng på konstgräs, vi har tagit en poäng på naturgräs. Sedan kan man alltid debattera spelprogram hit och dit, men det är inte mycket debatt om att Malmö tar lite poäng på konstgräs.

Vad anser du om debatten om ert grässpel?

- Vi känner det mer som tändmedel. Sedan är det så att det är en medialt intressant vinkling och det har jag full förståelse för, säger Lennartsson, vars lag i kontrast till grässpelet i år visat en mental styrka som man de senaste åren saknat och som kommer att väga tung i guldstriden.

- Vi har gjort mindre bra matcher, det gör alla lag under en säsong. Men vi har hanterat dem på bra sätt. Vi har kommit tillbaka efter sämre insatser och gjort det bra i matchen efter, säger Lennartsson och statistiken ger honom rätt.

Laget har inte förlorat två matcher i rad och efter att IF Elfsborg blivit utslagna ur Europa League-kvalet av danska Horsens studsade man snabbt tillbaka upp i sadeln.

- Då hade vi kört allsvenskan och gjort sex internationella matcher och det märktes att vi bara är 21-22 spelare i truppen för vi var slitna. Sedan gick vi ut och slog Malmö med 4-1 och vände 0-1 till 2-1 mot Helsingborg. Det säger en hel del om vilket lag det här är.

Jörgen Lennartsson tar så klart inte orden i sin mun.

Men exemplet han just dragit är ett sådant vi brukar använda när vi efter säsongerna ska förklara varför ett lag blivit svenska mästare.

Annons:
Mest läst på Kvp.se
Annons:
FLER KRÖNIKOR AV MATTIAS LARSSON
Annons:
NYHETER
Annons:
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
SPORT
Annons:
TÄVLING
ALLSVENSKAN
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Har du eller vill du ha tatueringar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Har du eller vill du ha tatueringar?

SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader