HV 71 brydde sig inte ett smack om att Johan Davidsson, elitseriens bästa spelare, saknades. Det såg faktiskt ut som att det störde Frölunda mer.
Frölunda började SM-kvartsfinalerna mot Luleå illa och föll med 5-1 i första matchen i Coop Arena. Sen kom en mäktig vändning på alla sätt och vis.
Frölunda började SM-semifinalerna mot HV 71 nästan lika ljummet som mot Luleå. Elakheten och aggressiviteten var som bortblåst.
Inför SM-semin känns det som att Frölunda la lite för mycket fokus på att HV 71 skulle kunna sakna sin superstjärna, färska Guldhjälmenvinnaren Johan Davidsson.
Defensivspecialisten Mikael Johansson sa till SPORT-Expressen:
- Han är ju lagkapten. De har säkert andra spelare som kan kliva fram. Men en lagkapten är alltid en lagkapten. Det är klart, han är en duktig spelare och är han borta tar man bort en stor del av deras power play.
Och när Frölunda upptäckte att anonyme fjärdecentern Kamil Piros och inte Johan Davidsson tagit plats mellan Martin Thörnberg och Jukka Voutilainen var slaget vunnet.
1-0 i matcher till Frölunda.
Jag säger inte att det var så Frölundaspelarna tänkte.
Jag säger bara att det såg ut så.
Och hur var det med HV:s power play?
Två mål. Både 1-0 av Thörnberg och 3-0 av Pasi Puistola (hans första i SM-slutspelet!) kom i power play.
Med Johan Davidsson i laget gjorde HV 71 bara fyra mål i power play på sju matcher mot Timrå vilket gav HV den nästa sämsta PP-procenten (11,43) i kvartsfinalerna.
Med Kamil Piros som center i första power play-uppställningen fungerade det alltså bättre för HV. Frölunda får fundera på varför tills returen i Scandinavium.
Utan Johan Davidsson i laget lyfte sig hans lagkamrater och backarna Mikko Luoma och Pasi Puistola gjorde plötsligt en prickfri insats.
Stefan Liv vann målvaktsduellen med Johan Holmqvist klart.
Det är sånt man i Jönköping kallar smakstart.
***
Skellefteå AIK var bäst i den tredje perioden mot Färjestad och Jimmie Ericsson hade en superchans att bli matchhjäte.
Men Jonas Gustavsson är på väg att skaffa sig en slutspelsrespekt i Henrik Lundqvist-klass. Och Jimmie Ericsson sköt bort läget.
Jag måste slå mig på båda kinderna samtidigt för att riktigt förstå hur bra Färjestadsmålvakten Jonas Gustavsson hittills har varit i SM-slutspelet.
Tre nollor på fem matcher. Bara två insläppta mål (grattis Daniel Widing...!). Och en räddningsprocent på 98,4.
Tre Kronors målvaktstrio till VM ser ganska klar ut.
Jonas Gustavsson, Johan Holmqvist och Stefan Liv.
Frågan är bara om Gustavsson eller Liv kan få Bengt-Åke Gustafsson att tänka tanken att ge nån annan än Holmqvist målvaktsspaden i VM.