Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Mathias Lühr

Foto: Robban Andersson Foto: Robban Andersson

Inte särskilt snyggt alls egentligen

Läs fler krönikor! Här är Mathias Lührs samlingssida
Annons:
Läs mer om

Åtvidabergs tränare Andreas Thomsson kallade matchen för "hänsynslös".

Jag skulle kalla det en typisk AIK-seger anno 2012.

AIK:s tränare Andreas Alm talar ofta om att hans lag ska försöka göra det tråkigt för motståndarlaget.

I går kväll var planen ännu tydligare.

– Vi upplevde inför matchen att det är väldigt få gånger som deras anfallspar (Magnus Eriksson och Viktor Prodell) fått mycket stryk. Så målet var att ge dem så mycket stryk som möjligt, utan att dra på oss för många frisparkar nära mål. Jag tycker att backlinjen smiskade på dem ganska bra också, sa Alm efteråt utan att visa skymten av ett leende.

Näe, efter 0-2-smällen senast på Kopparvallen så var AIK inte ett dugg intresserat av att bjuda upp till dans på Råsunda.

Mittbacken Niklas Backman ledde striden från sin mittbacksplats, och visst var han till och med f ö r tuff emellanåt - men hans obevekliga försvarsspel göt som vanligt mod i de egna trupperna.

Robert Åhman-Persson hakade på, smällde på och fick Åtvidabergs spelare att tveka en smula i närkamperna. Och längst fram tuggade Viktor Lundberg gräs som en jordfräs, och gav inte Åtvidabergs försvarare en lugn stund.

Det var tätt bakåt, tufft ute på banan - och en boll som trycktes in i mål på ren vilja.

Inte särskilt snyggt alls egentligen.

Som sagt - en typisk seger för AIK på Råsunda den här säsongen.

Åtvidaberg kom till 08-området med en skön och självklar kaxighet efter att ha dunkat till AIK med klara siffror på hemmaplan.

Men sakta och säkert började självförtroendet bytas ut till frustration, efter alla mängder av hårda närkamper på marken och i luften.

ÅFF ville, men orkade till slut inte stå upp mot AIK:s fysik den här gången.

Anfallsparet , Eriksson och Prodell , som gjort lika många mål som hela AIK den här säsongen - maldes ner och förblev relativt ofarliga.

Däremot så finns det just nu inget som helst som talar för att Andreas Thomssons bygge skulle vara någon dagsslända.

Jag tycker det känns gediget rakt över hela linjen, och det finns en skön mix av erfarenhet och ungdomlig fräckhet i spelet.

Något Örebro säkert kommer få smaka på fredag då P-O Ljungs lag reser till Kopparvallen.

Henok Goitom på läktaren på Råsunda i går kväll.

Där kan det nog smälla när som helst, och allsvenskan och AIK blir då en duktig profil rikare.

Jag menar, borde Goitom inte rehabilitera i Spanien om det är tänkt att han ska lira där i höst?

Sportchefen Jens T Andersson var också betydligt mer förtegen än vanligt när vi snackade Goitom efter segern.

Till sist:

Domarbasen Bosse Karlsson är alltid på tå, och vill gärna ha en förklaring till ett svagt matchbetyg på en domare.

Så för att föregripa Karlssons mejlande i dag så kan jag förklara min "etta" på Andreas Ekberg.

Alla beslut som Ekberg fattade var verkligen inte fel, men kan saknade både tajming och konsekvens - vilket i sin tur ledde till irritation på planen efter i stort varje avblåsning.

Det är underkänt.

Annons:
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
FLER KRÖNIKOR AV MATHIAS LÜHR
Annons:
TIPS-SM
Annons:
Senaste nytt
SILLY SEASON - SENASTE NYTT
Annons:
PÅDDEN MED OLSSON & EKWALL
FOTBOLL
podcast
Annons:
POKER
POKER
Annons:
ANALYS: Stryk- och Europatipset
SPELA SPEL
Senaste nytt
Senaste nytt
FOTBOLL
TENNIS
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader