TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Mathias Lühr

Hammarby borde ringa Sleyman

Läs fler krönikor! Här är Mathias Lührs samlingssida
Annons:
Läs mer om
TRELLEBORG. Ingen kunde rädda Hammarby 2009.
Finns det någon som vill göra ett försök 2010?
Mitt tips, Bajen - ring Suleyman Sleyman.
Ring nu!
Det var en känsla av overklighet när man mötte Bajen-spelarna efter förlusten mot Trelleborg sent i går kväll.
Allt var över, liksom.
Det var sorg.
Emil Johanssons ögon var alldeles rödgråtna.

Förvirring.
Tränaren Thom Åhlunds blick tom.
Och ilska.
Avgående vd Michael Andersson var en smula irriterad över att återigen hamna i fel fokus.
Jag förstår och respekterar alla tre känslorna.
Men det var inte alls oväntat att Hammarbys bittra sorti från allsvenskan 2009 också förde med sig ett sista (?) internt bråk.
Michael Andersson menar att det finns sex lag med sämre trupper än Hammarby i årets högsta serie (jag glömde be Andersson räkna upp dem, sorry) – och bjöd på en sågning av den sportsliga organisationens kapacitet att plocka fram kvaliteterna ur de egna spelarna.
Thom Åhlund höll inte direkt med, om jag säger så.

Och jag måste kliva in på Åhlunds sida här, för Bajens trupp var svag från början av säsongen. Och när sedan Lolo Chanko, Mikkel Jensen, Erkan Zengin – och framför allt målsprutan Charlie Davies såldes, så hade laget tappat all sin offensiva udd.
Det fanns inget kvar att trolla med, liksom.
De interna striderna i Hammarby har pågått under en längre tid, de har kostat folk sina jobb och skapat oro i alla led.
Jag är övertygad om att de även har bidragit till att Hammarby inte har någon allsvensk plats 2010.

Superettanklubben Hammarby står nu utan ordförande, vd, tränare och assisterande tränare.
Och efter höstens alla hotfullheter och avhopp så står inte kandidaterna på kö, det kan jag lova. Så nu gäller det för Hammarby Fotboll AB:s styrelse att ha fingertoppskänsla – hitta någon som vet vad Bajen står för, men som också äger en nykter syn på ekonomi och fotbollsverklighet.
Här kommer mitt förslag på vem man ska ringa redan i dag. Suleyman Sleyman är både sympatisk och intelligent. Han är utbildad civilekonom med arbetslivserfarenhet, och Sulan kan Hammarbys kultur bättre än de flesta.
Ring, Sulan, ring!

Måste erkänna
att det känns grymt deppigt att se Hammarby åka ur allsvenskan.
I sina bästa stunder – ja, även i sina medelmåttiga stunder – så är Bajen och inte minst Söderstadion bland det mest elektriska man får uppleva i allsvensk fotboll.
Men om man inte hastigt får ordning på saker och ting (läs ekonomi först och sport sen), hittar folk som är villiga att jobba hårt med oglamorösa men nödvändiga grejer och som jobbar alla i samma riktning – ja, då kan det komma att dröja innan klubben återfinns i högsta serien.
Låt det inte bli så, please.
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
FLER KRÖNIKOR AV MATHIAS LÜHR
Annons:
Senaste nytt
ISHOCKEY
Annons:
SPORT
SPORT
Annons:
SPORT
Blogg
Annons:
Fler bloggar
FOTBOLL
SPORT
ISHOCKEY
Sportkrönikor
SPORT
FOTBOLL
ISHOCKEY
ISHOCKEY
FOTBOLL
MEST LÄST I DAG
Sportkrönikor
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader