I kärlek och uppbrott är man sällan en vacker man.
Man är feg, tar till skamgrepp, är otrogen. Man håller sig borta hemifrån. Man vill att tiden ska gå fort så att man kan få ta sitt pick och pack och flytta någon annanstans.
När kärleken slocknat och bara uppbrottet finns kvar väntar man bara in rätt läge. Vad man gör under tiden? Tja, man kan ju alltid resa till Malmö.
- Det finns inga lyckliga skilsmässor, för är man lycklig så skiljer man sig inte, skrev Strindberg.
Ulf Lundell fick frågan när en skilsmässa är som jobbigast.
- Innan, under och efter, blev det klockrena svaret,
Inplastad kostym
I går var Zlatan i Malmö. Inget konstigt i det kan man tycka. Om det inte vore för att Inter faktiskt hade chansen att vinna ligan i går. En sådan dag väljer den gode Zlatan att helt enkelt ge fan i den inplastade Interkostymen och sätter sig i stället på ett flyg hem till Sverige. Om han inte gått och blivit synsk var det ett rejält vågspel att bara lämna truppen.
Inter kunde nämligen vunnit ligan i går. Vad hade han gjort då?
Han lämnar Inter, garanterat
Zlatan är en extrem individualist. Jag älskar sådana. Jag älskar Zlatan. Det är ingen hemlighet. Det finns dock mer solidariska sätt avsluta en kärlekshistoria. Zlatan är enormt respekterad och till och med fruktad i Italien. Men han är rätt litet älskad. Han är för mycket Clintan för att bli älskad fullt ut. Han är för mycket den ensamme revolvermannen som rider in i den övergivna lilla hålan en sen kväll. Alla vet att en ensam revolverman inte kan stanna på samma ställe för länge.
Det finns inte en snöbollschans i helvetet att Zlatan spelar för Inter nästa år. Jag kan därför redan tipsa honom om en del läs- och låttips om uppbrott. Lyssna på Den vassa eggen av Lundell. Läs En dåres försvarstal av Strindberg. Lyssna på Apart med The Cure.
Jag tror att Inter insett att Zlatan lämnar klubben. Jag håller fast vid att det är ett misstag att gå till Real Madrid och jag håller fast vid att han behövs i Italien.
Vackra avsked? Nja...
Zlatan har en historia med inte särskilt vackra avsked bakom sig. För att komma till Juventus för ett hyfsat pris sparkade han omkull en lagkamrat när Sverige mötte Holland. Juventus bönade och bad att han skulle stanna när de blev degraderade till serie B men Zlatan lämnade klubben under visst tumult.
Man kan ju bara tänka sig hur det hade låtit och sett ut om Inter vunnit ligan i går och Zlatan suttit på sin polares pizzeria i Rosengård och käkat vitkålsallad ur plastburk.
Det hade varit närmast outhärdligt coolt.
* * *
Rent teoretiskt lever ligan fortfarande men den är i praktiken avgjord sedan länge. På ett gnistrande, böljande San Siro spelade Milan- Juventus 1-1 i går och allt är som vanligt i tabelltoppen. Inter vinner inte men håller ändå undan.
Annars var det märkligt att se Romastabens Bruno Conti slå ner blicken och se helt förkrossad ut efter det att Totti och Brunos son Daniele Conti nästan började slåss i matchen mellan Cagliari- Roma i går. Eftersom jag avgett ett löfte om att alltid försvara allting Totti gör kan jag bara konstatera att det såg... lite sorgligt ut. Som Spalletti framför en snyftare ungefär. Den mannen gråter till och med när han ler.