Kanadensaren Bud Holloway nobbade anbud från Stanley Cup-mästarna Los Angeles Kings och flera KHL-lag.
Jag förstår honom.
Älskar man hockey, då är det svårt att lämna Skellefteå.
Jag har en gång kallat Luleå för "Sveriges Kanada" för passionen som finns för hockeyn i Norrbotten. Efter två raka SM-finaler är det dags för Skellefteå att dela på den fina "utmärkelsen".
Jag har haft lyckan i mitt jobb att få resa genom hela hockeyvärlden. Från europeiska hockeystäder som Jaroslavl och Bern till North Bay och Prince Edward Island i Kanada.
Jag har sett alla Kanadas NHL-lag på hemmaplan.
Och jag älskar alla platser där hockeyn är...ja...livet.
Som Skellefteå.
Det är alltid speciellt att komma hit.
Här har jag suttit och ätit raggmunk och fläsk på Olanders Café och tjuvlyssnat på två gamla damer vid ett bord bredvid som satt och diskuterade Skellefteås powerplay.
I Skellefteå finns också en dam som döpt sin katt till Anders Söderberg.
Här finns en kärlek till världens bästa sport som gör mig varm i hjärtat.
Och som får Bud Holloway att nobba chansen att spela in sig hos Stanley Cup-mästarna och chansen att tjäna snuskigt mycket pengar i Ryssland.
Han stannar i Skellefteå för att han vet att han inte kan hitta en bättre plats i Europa för att utvecklas som hockeyspelare. I föreningen finns skickliga ledare på alla nivåer och just nu byggs en tredje ishall i området kring Skellefteå Kraft Arena.
I Skellefteå finns en "talangfabrik" som det snackas om i hela hockeyvärlden.
Och här finns som sagt passionen.
Det är klart att en kanadensare känner sig hemma.
I liveintervjun jag gjorde med Bud Holloway i går så sa han:
- Fansen här är fantastiska. Det är en hockeystad. Allt är hockey, hockey, hockey. Under slutspelet var det väldigt coolt att känna att man hade hela staden bakom sig.
Han berättade också att folk på stan ofta kommer fram och pratar med honom.
- Normalt kanske folk är lite blyga, men har de druckit lite då snackar de desto mer. Det är bara positivt. Vi har verkligen fansen med oss. Men det är klart, efter några drinkar så kan jag få höra lite om vad andra spelare borde göra, och hur de skulle kunna bli bättre och vem som borde spela med vem...
Holloway brukar leende hänvisa dem till coachen.
Och han hyllar Anders Forsberg.
- Han är väldigt bra. Han hittar sättet att nå framgång. Han har hjälpt mig väldigt mycket. Han är inte den som gapar mycket. Han hittar ändå sättet att nå fram till oss spelare.
Forsberg är inte heller feg i matchningen av unga talanger, vilket Holloway hyllar. Som alla kloka hockeymänniskor vet han att det är bästa vägen till framgång.
- Ibland känner jag mig gammal och jag är bara 24 år. Skellefteå gör ett excellent jobb med juniorerna, sa Bud.
Min enda invändning mot Skellefteå är att laget kanske borde värvat ytterligare någon spelare när andra lag rustat så väl och att man kanske kan drabbas av lite "baksmälla" efter två raka SM-silver. Att det tagit på psyket.
Bud Holloway hade naturligtvis ett snabbt svar på det.
- Det är bättre att komma tvåa än att komma sist. Vi vet att vi är ett bra lag. Att vara så nära vi har varit, det visar att mycket har varit väldigt bra. Vi ska se positivt på detta.
- Och vinner vi två matcher mer den här säsongen, då blir det guld.