Klackarna på Hovet brukar skadeglatt sjunga om "bonnjävlar".
Nu skrattar alla "bönder".
Varken Djurgården eller AIK är på slutspelsplats.
Helt plötsligt har vi en hockeykris i huvudstaden.
Och att båda 08-lagen ska gå till slutspel känns plötsligt inte så sannolikt.
Trodde aldrig jag skulle skriva den ovanstående meningen. För mig var det givet att både AIK och Djurgården skulle vara topplag den här säsongen.
Och det borde båda dessa lag vara också.
Men att tippa hockey är ibland lika tacksamt som att i bilen ta sig tvärs genom Stockholm i rusningstrafik.
Sju givna slutspelslag
Och även om AIK och Djurgården blir bättre så har flera andra lag visat sig vara bättre än de flesta trodde. Det är trångt i toppen och som det ser ut just nu är det för många "bondlurkar" som står på fel sida i rulltrappan i tunnelbanan.
Redan nu känns det som om elitserien har sju givna slutspelslag:
HV 71, Frölunda, Skellefteå, Brynäs, Linköping, Luleå och Färjestad.
Jag kan inte se något av dessa lag klappa ihop totalt och missa slutspel. Nej, jag kan inte det.
Kvar återstår då en enda slutspelsplats att slåss om för fem lag: Djurgården, AIK, Växjö, Modo och Timrå.
Växjö dunsade ner på jorden i Gävle - men går inte att räkna bort.
Modo har haft det jobbigt - men borde bara bli bättre.
Timrå borde hamna i kvalserien - men bristen på logik i den här sporten gör att man inte ens kan räkna bort Timrå.
Ingenting hände...
Som ni ser, det blir inte lätt för AIK och Djurgården i den här konkurrensen.
AIK är just nu ett kvalserielag, trots att man har Viktor Fasth i mål.
Djurgården har spelat sex raka matcher utan att fixa en trepoängare och jag såg laget vika ner sig totalt i tredje perioden mot Frölunda i går kväll.
Assisterande tränaren Mikael Johansson såg inte så glad ut efter matchen då han sa:
- I tredje perioden veti fasen vad som hände?
Rätt svar:
Ingenting.
Gustaf Wesslau räddade en poäng åt hemmalaget, som inte orkade med mer än fyra skott på mål de sista tjugo minuterna.
Hemmaklacken var i toppform, det borde bara ha varit roligt att spela inför den publiken, spelarna i hemmalaget borde ha flugit fram med det publikstödet.
Mika Zibanejad fick kramp i slutet, men han har troligen rest runt mer den senaste månaden än han tidigare gjort i hela sitt 18-åriga liv, så det var naturligt att han fick ont i benen.
Vad som inte var naturligt var att det såg ut som alla hemmaspelare - utom Wesslau - fick kramp.
Fyra skott på mål i sista perioden - med sån statistik är man chanslös på slutspel.
...men Djurgården har potential
Å andra sidan: Det kan inte bli så mycket sämre, och detta Djurgården har enorm potential.
Mika Zibanejad medgav att han var lite förvånad över tabelläget för 08-lagen:
- Jag vet inte vad som hänt tidigare i höst, men vi siktar i alla fall på slutspel. AIK för sköta sitt. Vi ska bara till slutspel och det tvekar jag absolut inte på.
Samma inställning hos fler i det laget, då får Zibanejad rätt.
Jag skulle vara betydligt mer orolig om jag hejade på AIK, som lyckades förlora trots ledning med 3-1 mot Skellefteå.
Efter matchen sa Roger Melin: "Det känns hur bra som helst. Det är fem sex minuter i andra perioden där vi släpper in målet och tappar konceptet. Annars tycker jag vi gör en riktigt bra match".
Hans sidekick Gunnar Persson pratade om att AIK är "på rätt väg".
På rätt väg?
Vakna, mina herrar.
Ni är inte på rätt väg, ni är på väg ner i kvalserien.