Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Leif Boork

Foto: Nils Petter Nilsson Foto: Nils Petter Nilsson

AIK saknar tillräckligt bra ledarskap i båset

Läs fler krönikor! Här är Leif Boorks samlingssida
Annons:
Boorks tre råd till AIK

Analysera tränarfrågan

Bit huvudet av skam Anders Gozzi och erkänn att DU gjort en felbedömning där.

Prioritera försvarsspelet

Var tydlig med utgångspositionerna där.

Ge Sandberg ledarroll

Sätt Christian Sandberg i en mer ledande roll. Christian är en kulturbärare och måste få en viktig spel­position i laget.

Läs mer om

Jag blev mycket förvånad när "Perra" Johnsson fick huvud­tränarjobbet i AIK.

Visserligen fick han tidigare parkamraten Mats Lindgren med sig.

De fungerade bra i Skellefteå. Men AIK från Stockholm har en annan historisk spelkultur än AIK från Västerbotten. Dessutom var det före säsongen diskussioner kring tillsättandet av assisterande tränaren Anders Hultin.

AIK saknar tillräckligt bra ledarskap. I båset - och bland spelarna.

I laget är varken Björn Melin, Daniel Josefsson eller Esa Pirnes några ledare.

Dick Tärnström är i slutet av sin karriär med sargad kropp och kan knappast själv bära laget och det ­taktiska spelet på sina axlar.

Christian Sandberg saknar parhästen Daniel Bång. Daniel Larsson har slarvat bort en del av sin målvakts­talang tidigare i karriären.

Och tyvärr är backen Stefan Johansson skadad.

AIK signalerar oro. Blanda in lite stress att jaga vinster och ökat "snack" runt laget så är deras situation långt ifrån harmonisk och avslappnad.

 

I går spelade egentligen laget bra i två perioder.

Bra inställning, pigg skridskoåkning, målchanser och ett riktigt vasst powerplay.

Oron visade sig i korta perioder. Som miss i kommunikationen mellan målvakt och backar som föregick 0-1-målet, Ahlströmbröderna som enkelt tappar pucken i anfalls­zonen samtidigt som tre AIK-spelare åker och byter och Linköping kontrar in 1-2.

Och 2-3 ett naivt uppspel med dåliga passningstekniker av David Lilleström Karlsson och Tobias Viklund.

I tredje perioden orkade inte AIK mobilisera tillräcklig gnista efter det att Linköping fått en alldeles för lätt resa fram till 2-4 efter 6.53. Sedan fungerade inte ens powerplay i fem mot tre.

I båset såg "Perra" John s son mest förbannad ut. Mats Lindgren lite oengagerad när han visade fem mot tre coachningen. Det verkade som om spelarna till det uppdraget var uttagna före matchen och inte på vilka som spelat bäst i matchen.

 

Björn Melin, Esa Pirnes och Christian Sandberg fick förtroendet. De hade inte gjort någon människa glad tidigare. Broc Little och Niklas Jensen var ju AIK:s bästa spelare. Och där hade jag nog spelat Oscar Steen som såg pigg ut. Och Daniel Josefsson i stället för Tobias Viklund som är tillbaka i sitt virrvarrspel som han hade i Skellefteå för ett par år sedan.

AIK borde ha förvaltat matchen bättre. Linköping vann alldeles för enkelt.

LHC var dock konsekventa i några delar.

Försvarspositionerna är tydliga även om de slarvade i matchen. Linus Hultström som jag berömt tidigare var dålig.

Östgötarna börjar hitta bredden i anfallsspelet med snabba passningar som de firade triumfer med för 4-5 år sedan.

Konsekventa instick på markerade spelare framför motståndarmålet som skapar oro.

Trots att det var en mellanmatch vann Linköping säkert.

Och vad bra Roger Melin att du tagit till dig mitt förslag att byta center bredvid Mattias Weinhandl. Eric Himelfarb är en effektivare lekkamrat till Mattias Weinhandl än Jonas Almtorp.

Annons:
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
FLER KRÖNIKOR AV LEIF BOORK
Annons:

"Vet hur de spelar, köttmur på linjen"

Schweiz till final - då ser Tre Kronor chansen "Vore kul att få revansch."

Popovic bjuder på matte - vrider och vänder och räknar ut "Det blir 3-1."

Tre Kronor är i VM-final efter 3-0 mot Finland. Blir det guld nu?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Tre Kronor är i VM-final efter 3-0 mot Finland. Blir det guld nu?

Blir den svåraste matchen hittills

NYSTRÖM: Hur kunde Frölunda göra sig av med Plüss? Helt obegripligt.

TV: Schweiz: Så ska vi slå Tre Kronor

"Ny hockeyhistoria" Nils Montan-Lund liverapporterade från andra semifinalen.

Tecknet som ska ge svenskt guld

Sedin-finten sänkte Finland - och blir finalvapen "Hans hjälm kanske satt fel..."

"Blir jäkligt nöjd inombords"

FINLAND-TRE KRONOR 0-3 Klart för VM-final efter överkörning "Ett bättre lag."

BOORKS BETYG: Hela FEM spelare får full pott Krönikören hyllar svenska hjältar.

Sedinarna kommer fixa VM-guld till oss

MATTIAS EK: Ett historiskt guld bara en match borta. Nnummer 22 och 33 fixar det.

TÄVLA: Vinn biljetter till final och bronsmatch

Tävla med SportExpressen.se Så gör du för att vara med och tävla - kolla in nu!

Tre Kronor är i VM-final efter 3-0 mot Finland. Blir det guld nu?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Tre Kronor är i VM-final efter 3-0 mot Finland. Blir det guld nu?

Annons:
Senaste nytt
PODCAST
Annons:
Senaste nytt
KICK AND RUSH
SILLY SEASON - SENASTE NYTT
Annons:
POKER
SPELA SPEL
Annons:
Senaste nytt
FOTBOLL
FOTBOLL
CYKLING
ISHOCKEY
POKER
MEST LÄST I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader