TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Johanna Reimers

Rafael Benitez har inte haft flyt när han pekat ut den riktning han vill att sitt Liverpool ska gå - men värre är det för Mark Hughes, menar SPORT-Expressens Johanna Reimers. Foto: Getty Images Rafael Benitez har inte haft flyt när han pekat ut den riktning han vill att sitt Liverpool ska gå - men värre är det för Mark Hughes, menar SPORT-Expressens Johanna Reimers. Foto: Getty Images

De har misslyckats mest

Läs fler krönikor! Här är Johanna Reimers samlingssida
Annons:
Läs mer om
Det sågs inför säsongen som ett potentiell toppmöte.
Men inget av laget hade nog kunnat förutse hur livsviktig just den här matchen skulle komma att bli.
Liverpool-Manchester City har utvecklats till slaget om att inte hamna utanför toppfyra.
Att Rafael Benitez är en pressad man den här hösten har inte undgått någon.
Liverpool - som av många sågs som årets hetaste kandidat till ligatiteln - har varit en näst intill ständig besvikelse och har aldrig lyckats hämta upp sig till någon form av långvarig och godkänd nivå.

City har tappat farten

Manchester City utsågs till det lag som för första gången skulle kunna utmana "The Big Four".
Kontinuitet, med Mark Hughes fortsatt vid rodret, parat med miljardvärvningar av det allra fräckaste slaget skulle fixa det.
Och det började väldigt bra.
Men på en och en halv månad har City inte lyckats vinna en enda Premier League-match utan har i stället kryssat mot - i tur och ordning - Aston Villa, Wigan, Fulham, Birmingham och Burnley.
Och plötsligt är Mark Hughes också en pressad man.

Riktningen pekas ut

När lagen i dag marscherar ut på Anfield Road är det till ett möte som i mångt och mycket kan peka ut riktningen för resten av säsongen för både Rafael Benitez och Mark Hughes.
Liverpool-tränaren har redan utsett matchen till en potentiell omstart - i hans extremt imponerande försök att hålla humöret uppe och fokus på rätt saker menar Benitez nämligen att tre poäng just i dag skulle kunna ta laget upp mot den absoluta toppen igen.
Hughes har å sin sida erkänt att City är ett lag som fortfarande håller på att lära sig hur det är att husera däruppe i tabellen - och efter de många försvarsmissar som släppte in Burnley i matchen senast har han uppmanat sina mannar att det nu är dags att börja tuffa till sig.
Båda är alltså medvetna om vikten av att vinna i dag - men på vem är pressen egentligen tuffast?

Hughes sitter mest illa till

Min magkänsla säger mig att det är på Hughes. För trots att han ännu inte behövt försvara sig lika mycket Benitez, och trots att City inte är laget av de två som har högst krav på sig vad gäller de absoluta topplaceringarna, så sitter han nog mer löst än Liverpools dito om laget fortsätter att tappa mark i tabellen.
Framför allt på grund av den riskfyllda miljardsatsning som gjorts av klubbens ägare, men också för att formkurvan under en så pass lång period inte visat någon som helst tendens att börja peka uppåt igen.
Å andra sidan - när man tänker ett varv till - det är i princip fjärdeplatsen de slåss om, redan i november, och att sluta utanför toppkvartetten är helt klart ett större misslyckade för Benitez än för Hughes.
Hmm.
Det är långt kvar tills upplösningen är här.
Men det är helt klart en viktig del av dramat som utspelar sig på Anfield Road i dag.
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
FLER KRÖNIKOR AV JOHANNA REIMERS
Annons:
Senaste nytt
ISHOCKEY
Annons:
SPORT
FOTBOLL
Annons:
SPORT
ISHOCKEY
SPORT
Annons:
FOTBOLL
ISHOCKEY
ISHOCKEY
FOTBOLL
MEST LÄST I DAG
Sportkrönikor
Sportkrönikor
Sportbloggar
Fotbollsbloggar
Hockeybloggar
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader