Usla planer. Uselt spel. Bollar som studsar upp. Felpass. Misstag. Kyla. Snö och sämre publiksnitt än väntat.
Du säger att det var exakt så när allsvenskan kickade igång.
Jag säger att du har fel.
Åtminstone hävdar jag att sanningen inte är så enkel.
Vi hade 4500 åskådare i hemmapremiären mot Blåvitt på en arena som har högst 3000 acceptabla sittplatser. Att 1500 stod i minusgrader och kollade på matchen är faktiskt imponerande. Och trots en dålig plan spelade vi stundom riktigt bra passningsspel, där väldigt få bollar studsade upp.
Fotbollen är den enda idrotten som konstant jämförs med det yppersta i världseliten. För hur många andra idrotter än fotbollen har så många olika ligor exponerade i tv? Ishockeyn, som sägs vara så stor, visar visserligen NHL-matcher, men hur många sitter uppe på nätterna och kollar? Inte ens Tre Kronors förbundskapten Bengt-Åke Gustafsson sa att han kollade på NHL-matcher.
Däremot kan vi på bästa sändningstid se matcher från samtliga stora fotbollsligor i Europa och planerna är saftigt gröna och vi tror att det alltid är så, att det är fotbollsvardagen, men samtidigt är det nästan alltid det finaste av fina vi tittar på, vi ser sällan Catania-Siena eller Xerez-Almeira, fotbollspornografin skapar på ett sätt en skev bild av verkligheten.
Men allsvenskan får nästan aldrig stå själv, bedömas utifrån egna grunder.
Och nu är den sämre än någonsin. Igen. Det har den blivit år efter år - det är ett under att vi ens kan spela matcher - och jag undrar utifrån vilka variablar.
För att inget svenskt klubblag lyckats ta sig in i Champions League-gruppspelet sedan Helsingborg 2000? Det är ett faktum att fotbolls-Europa blivit mer segregerat. De bra har blivit ohyggligt bra och har därmed fått ännu mer resurser att bli ännu bättre och Champions League har bidragit till de ökade klyftorna. Men det betyder ju inte att alla andra i sin tur blivit sämre.
Och när IFK Göteborg hade sina fantastiska framgångar i Champions League i mitten av 1990-talet - framgångar som tycks vara den där variabeln som allsvenskan fortfarande jämförs med - såg fotbolls-Europa annorlunda ut. Lagen fick exempelvis bara ha tre icke EU-spelare med i truppen, vilket påverkade slagstyrkan. Och IFK Göteborg var kanske inte heller ett allmänt snitt på ett allsvensk fotbollslag under den tiden. Laget dominerade tämligen kraftigt inom Sverige.
Nanne Bergstrand brukar tala om felsökeri, att människor bara väntar på att få kritisera och klaga, men han brukar tala om det i samband med Kalmar FF och våra resultat. Vi har sedan 2003 hela tiden tagit nya kliv, konstant blivit bättre och den där kritiken har fått stilla sig, den har inte fått utlopp utan har istället ackumulerats och detsamma kan sägas om allsvenskan.
När något är stort och engagerande betyder det också att väldigt många retar sig på det och vill utdela svärdshugg och när det då blir en premiäromgång som den gångna, där de yttre förutsättningarna inte direkt gör produkten sexigare är det tämligen mänskligt att svärdshuggen blir allt kraftigare.
Okej. Så hugg då.
Du klagar på bruna planer, på ojämna planer och utebliven flärd.
Jag säger att du är en vekling.