Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Gunnar Nordström

Foto: Jae C. Hong Foto: Jae C. Hong

En höst utan NHL kan bli en verklighet

Läs fler krönikor! Här är Gunnar Nordström samlingssida
Annons:

LOS ANGELES. En höst utan NHL-hockey.

Det kan mycket väl bli verklighet.

Just nu är hela avtalsfrågan mellan NHL och spelarfacket, NHLPA, en enda röra.

Många fruktar att ligan inte kommer i gång förrän den 1 januari 2013.

De första mötena mellan ligaledningen och spelarfackets nye boss, Donald Fehr, har just ägt rum.

De riktiga förhandlingarna väntas inte komma i gång förrän i september.

Och då är tiden knapp att få till ett nytt kollektivavtal, då NHL-säsongen 2012-13 enligt spelschemat som gjorts ska börja den 11 oktober.

Under mina resor i juli till Las Vegas för NHL Awards och Pittsburgh i samband med draften viskades det i kulisserna om att det kan bli en ny lockout.

Att nästa säsong inte skulle starta förrän i samband med Winter Classic mellan Detroit Red Wings och Toronto Maple Leafs på nyårsdagen.

Det ryktas om en säsong som omfattar bara 52 omgångar i stället för 82.

Men som sagt, det tisslas och tasslas överallt just nu kring CBA-förhandlingarna, som de här avtalen mellan ligan och spelarfacket kallas.

CBA står för Collective Bargain Agreement.

 

Men det är inte bara NHL-bossen Gary Bettman och fackpampen Donald Fehr som stångas.

Det finns en spricka, som vanligt ska tilläggas, mellan ägarna av de 30 lagen i NHL.

Bettman meddelade nyligen att lönetaket nästa säsong går upp från 64,3 miljoer dollar (450 milj. kr.) till 70,2 miljoner (491 milj. kr.).

Och vad som irriterar många klubbägare – lönegolvet (den summa varje lag måste spendera på spelarlöner) ökar från 48,3 miljoner dollar (338 milj. kr.) till 54,2 miljoner (379 milj. kr).

Det är alldeles för mycket pengar, tycker lagen på de mindre marknaderna.

Man är dessutom rädda att toppklubbar, som Philadelphia, NY Rangers, Detroit och Pittsburgh ska ha en lönebudget, som ligger nära taket.

Det gör konkurrenssituationen snedvriden och tar NHL tillbaka till det läge man befann sig i när det blev lockout inför säsongen 2004-05.

Lönerna har skjutit i höjden ordentligt sedan dess, mycket mer än vad ligaledningen hoppades på.

Orsaken är att affärsverksamheten har gått som på räls trots lågkonjunkturen i Nordamerika.

Publikintäkterna har fortsatt att öka, ligan har skrivit ett lukrativt tioårsavtal med tv-jätten NBC och sponsorerna betalar mångmiljonbelopp för att få synas med produkten NHL.

Oeniga ägare är ett problem inför förhandlingarna, som Gary Bettman måste ägna energi och smidighet för att jämka samman.

 

En sak som klubbägarna dock står enade bakom är att fördelningen av intäkterna ska ske på 50-50 basis.

Nu får spelarna 57 procent av kakan medan ägarnas andel stannar vid 43 procent.

Det här var något basketligan NBA adresserade förra hösten när man gick ut i konflikt för att få en lika fördelning och där fick spelarna ge med sig.

NHL ser nu en möjlighet att justera den här biten med hänvisning till vad som hände i NBA.

Men tro inte att NHLPA tänker ge med sig utan strid.

Och vad den striden kommer att handla om vet bara Fehr och hans förhandlingsdelegation, där svenska NHL-spelarna Douglas Murray, San Jose och Henrik Zetterberg, Detroit ingår.

Förpostfäktningarna har startat.

Den stora striden är två månader bort.

En spännande höst väntar alla fans av NHL-hockey.

Annons:
MEST LÄSTA PÅ SPORTEXPRESSEN.SE
Annons:
FLER KRÖNIKOR AV GUNNAR NORDSTRÖM
Annons:

Här är tränarens utspel i natt

Bayern tog Götze - nu ska de sno åt sig nästa stjärna Klopps svar: "Ingen profet."

JONAS ESBJÖRNSSON: Det kan ha varit fotbollsvärldens mest efterlängtade jubel.

Supertränaren lämnar succén - och efter historisk säsong Nu tar Guardiola över.

Tycker du att Bayern är värdiga mästare i Champions League?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Tycker du att Bayern är värdiga mästare i Champions League?

Sätt dina getingbetyg - vilka mästare är bäst?

Här är de tio senaste mästarna! Vilka är bäst? United? Inter? Barcelona?

TIPS-SM
Annons:
Senaste nytt
SILLY SEASON - SENASTE NYTT
Annons:
PÅDDEN MED OLSSON & EKWALL
podcast
Senaste nytt
Annons:
POKER
Annons:
SPELA SPEL
Senaste nytt
HANDBOLL
SPORT
SPORT
TENNIS
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader