HELSINGBORG. Jag håller med Erik Hamrén - om vi ska ha någon chans att gå till VM i Brasilien kan vi inte vara "så jävla realistiska".
Däremot vore det på tiden med lite kontinuitet i förbundskaptenens startelvor.
Framför allt vill jag se beslutsamhet när det gäller backlinjen.
Det är dags för en viktig vecka för Erik Hamrén och A-landslaget, som nu samlats i Helsingborg för träningslandskampen mot Kina, innan allvaret drar i gång mot Kazakstan på tisdag.
Resan mot VM börjar där och då i Malmö, på Swedbank stadion.
Erik Hamrén står inför sin tuffaste uppgift som svensk förbundskapten, då han med Tyskland som storfavorit i VM-kvalgruppen ska försöka ta Sverige vidare som gruppvinnare.
Tvåan är inte ens garanterad playoff.
Jag vet inte, men kanske var det den insikten som gjorde att Hamrén svor som aldrig förr i går.
Drömma får och ska man...
När vi kom in på VM i Brasilien höjde han tonläget i rösten.
Hamrén upprepade att vi i Sverige inte skulle vara "så jävla realistiska hela tiden" - för då infrias inga drömmar.
Vi i Sverige har blivit bortskämda, menade han.
Hamrén har helt rätt.
Lars Lagerbäck, Roland Andersson och även Hamrén själv har skämt bort oss med mästerskap efter mästerskap.
Men vi kan inte vara realistiska om vi tror att vi ska vinna gruppen, där Tyskland är storfavorit.
Däremot ska vi så klart drömma.
Större under har skett.
Men för att drömmen ska bli till verklighet vill jag att Erik Hamrén ändrar sin strategi när det gäller hans syn på startelvan, och vikten av kontinuitet.
Jag vill ha ett slut på allt hattande fram och tillbaka på en del positioner.
Val som jag inte förstår
Vi har redan sett Hamréns "projekt" med Sebastian Larsson som högerback bli ett fiasko.
Inför EM visade Hamrén att han trodde stenhårt på Mikael Lustig som högerback, Lustig spelade nämligen varenda minut i EM-kvalet. Men efter en mindre bra insats mot Ukraina verkar det som om Celtics högerback inte är lika het i Hamréns ögon.
Att Lustig, som fått lite speltid i Celtic, inte fick starta mot Brasilien säger en del om hur Hamrén tänker.
Efter Brasilienmatchen är nu Sebastian Larsson helt plötsligt inte aktuell som högerback och Adam Johansson är med i stället.
Det valet förstår jag inte heller.
Adam Johansson?
Han gjorde en blek insats under Januariturnén i Qatar - och har enligt mig inte alls de offensiva kvalitéer som Hamrén sagt att han vill ha i sitt spelsystem.
Här vill jag se att Hamrén nu spelar in Lustig rejält (igen) på högerbacken tillsammans med backlinjen med Martin Olsson, Jonas Olsson och Andreas Granqvist. Olssons ljumskar höll inte för spel nu, men han är given till vänster när de större matcherna närmar sig.
Vi har inte råd med något velande eller hattande när det gäller backlinjen.
Inte när Olof Mellberg slutat.
Inte när Olsson/Granqvist ska spelas in som vårt nästa stora mittbackspar.
Inte om vi ska nå VM i Brasilien 2014.
Då behövs trygghet - och kontinuitet.
Bajrami lirar i andra divisionen
Sedan hoppas jag också att Hamrén har insett att Ola Toivonen inte är någon yttermittfältare - och även lägger ner projektet med honom på vänsterkanten.
Här vill jag i stället se honom satsa på Christian "Chippen" Wilhelmsson i första hand, med Alexander Kacaniklic som backup.
Emir Bajrami har fått sina chanser och spelar just nu i franska Ligue 2.
* * *
Självklart är jag för att Erik Hamrén också testar nytt, i A-landslagstruppen. Att Albin Ekdal är med är inte en dag för tidigt och jag vill även se Marcus Olsson från Blackburn (som borde varit given i stället för Pierre Bengtsson) och Kacaniklic från Fulham vad det lider.
- Hamrén har bytt en del och går runt på en del folk, och det öppnar upp för oss som inte varit med tidigare, sa Ekdal på ett regnigt Olympia i går.
Jag kan förstå hur mittfältaren tänker.
Just nu är dock kontinuiteten i backlinjen det absolut viktigaste.
I alla fall om vi ska tro på avancemang till VM i Brasilien om två år.