Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Lehmann tar över Hockeykväll

Efter Peter Jhides avhopp till TV4.
Här är Hockeykvälls nya programledare - Marie Lehmann.
- Hon är en ytterst kompetent programledare med gedigen hockeykunskap, säger projektledaren Mats Nyström till Resume.

Efter att Peter Jihde lämnat SVT för TV4 har flaggskeppet Hockeykväll stått utan programledare. Men nu är efterträdaren klar. Marie Lehmann, reporter och programledare på SVT Sport tar över rollen som ankare brevid Niklas Wikegård.
– Hon har gjort en massa hockey förut och blir en jättebra programledare, säger Mats Nyström till Resume.

Sänder premiären

Hockeykväll har premiär den 24 september när man via ett specialavtal har fått rätt att sända premiärmatchen mellan HV71 och Frölunda

Av Tobias Rosvall
tobias.rosvall@expressen.se

Publicerat 15 augusti 2007
Uppdaterad 15 augusti 2007
Tyck till
Det finns 21 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Allt kan ju bara bli bättre nu när man slipper divan Jhide.

Wikegård kan köra ensam. Johan Tornberg kan hoppa in som bisittare ibland. Kan bli härliga diskusioner mellan de två.

Precis som nån här nedanför skrev. In med Micke leijnegard. Han har kompetensen på området. Marie är en katastrof på ishockey och har utstrålning som en 30 skylt!
In med Micke!!! Han håller dessutom på Sveriges bästa AIK, Skellefteå!

Skönt att slippa se Jidhe men fanns det ingen bättre ersättare att hitta? Lehman är ju helt kass.

Hon är en katastrof!!! Bara att se henne får mej att byta kanal! Dessutom hade det varit bättre att nitta någon som kan hockey!

Kanon! Äntligen slipper vi se den självgode Jihde. Lehmann blir perfekt men sin mångåriga hockeykunskap. Äntligen lite mer brudar i rutan som inte bara framstår som bimbos. Tack SVT för att ni inte kämpade för att behålla mr nobody. Sverige jublar !!!!

skönt att slippa se Jihde och höra hans ständiga "OK"

jihde var en katastrof lehmann likaså, kan bra inte avgöre vem av dom som är sämst. In med L-G så blir det fantastiskt.

hon kommer väl likt andra sportjournalister att bli till sej i trasorna om det går bra för DIF i detta fallet, (eftersom AIK aldrig mer hamnar i elitserien) men mer ljummen när det gäller andra lag.

Kan ingen be människan klippa av det hemska håret..?
1 2 3 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
Gunnar NordströmNHL-krönikör
Magnus NyströmHockeykrönikör
Nils Montan-LundHockeyreporter

 
Toppbild














Bottenbild