Alexander Ovetjkin, 27, är klar för Dynamo Moskva.
Washingtons superstjärna återvänder till moderklubben där han inte spelat sedan den förra NHL-lockouten 2004-2005.
– Jag är mycket glad att Alexander åter igen spelar i Dynamo, säger general manager Andrei Safronov.
Washingtons superforward Alexander Ovetjkin, 27, är hemma i Moskva.
Under onsdagen skrev han kontrakt med Dynamo Moskva för återstoden av säsongen eller så länge NHL-lockouten håller i sig. Den förre AIK:forwarden Richard Gynge har fått en ny spännande lagkamrat.
– Vi har kunnat enas om alla frågor, även de ekonomiska. Det här är vår egen spelare från början och våra fans kommer att bli glada, säger Dynamo Moskvas general manager Andrei Safronov till Sovjetskij Sport.
Debut på söndag?
Ovetjkin har genomgått läkarundersökning och redan hunnit träna med Dynamo Moskva. Han fanns då i en kedja med Grigorij Sjafigulin och Konstantin Volkov.
Om pappersarbetet går som det ska spelar Alexander Ovetjkin sin första match i KHL på söndag hemma mot Tony Mårtenssons SKA St Petersburg.
Det borde locka tillbaka Dynamo-publiken till hemmamatcherna.
Alexander Ovetjkin hjälpte Ryssland till VM-guld i våras genom att spela tre matcher och då göra två mål och två assist.
Under NHL-karriären för Washington har han gjort 679 poäng (339 mål, 340 assist) på 553 matcher.