Är du Sveriges bästa tippare?

Utmana dina vänner i årets mästerskap.

Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Anton Strålman och Ilja Kovaltjuk gjorde upp i Kanada-VM för ett år sedan. Dags igen - tycker KHL-proffset Nils Ekman. Foto: Scanpix Anton Strålman och Ilja Kovaltjuk gjorde upp i Kanada-VM för ett år sedan. Dags igen - tycker KHL-proffset Nils Ekman. Foto: Scanpix

Nils Ekman: "Kasta gärna handskarna"

Annons:
Läs mer om
Inte en seger på två år.
Ryssland har blivit en mardrömsmotståndare för Tre Kronor.
Men här är en som vet hur trenden ska vändas:
- Sverige kan inte vinna på skönlir, de måste grisa till det lite och få dem ur balans. Kasta gärna handskarna, säger Rysslandsproffset Nils Ekman.
VM-guld i fjol och överlägsna i Euro Hockey Tour den här säsongen.
Ryssland regerar hockeyvärlden för tillfället.
Inte minst Tre Kronor har fått smaka på den röda maskinen.
Av de nio senaste mötena har Sverige förlorat samtliga.

Ohotad Europaetta

– I och med KHL har de fått behålla fler spelare i den inhemska ligan, vilket i sin tur gjort fler tillgängliga för landslaget. Det har höjt kvaliteten, säger Nils Ekman.
– Så länge KHL fortsätter att vara en fungerande produkt kommer de vara ohotade som Europaetta.
Ekman har själv spelat i Ryssland de två senaste åren och tror sig veta vad som krävs om Tre Kronor i dag ska kunna störa ryssarna och bryta den negativa trenden.
– Det går inte att försöka bjuda upp till skönlir mot ett så pass individuellt skickligt lag. Sverige vinner på att spela tråkig grishockey, på gränsen till fult.
– Jag ser gärna att någon kastar handskarna och att det huggs lite. Men det tror jag säkert Mackan (Marcus Nilson) kommer att ordna. Han kommer nog vara under skinnet på ryssarna.

"Kan ha varit ute och partat"

Något som talar för Tre Kronor kan vara att matchen inte betyder särskilt mycket.
– De kan ha varit ute och partat dagen innan. Man vet aldrig med ryssarna, de är lite skumma, säger Nils Ekman och skrattar.
– Men Ryssland får gälla som favorit. Helt klart.
Svensken skadade nyckelbenet i slutet av januari och missade upplösningen av KHL.
Han har precis börjat träna på is igen och erkänner att han gärna hade varit med i Schweiz.
– Man blir jävligt sugen på att spela när man ser grabbarna på tv.
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
TIPS-SM 2012

Efter dundersuccén: Italien följer Guidetti

Kan byta landslag till EM - om han nobbas av Hamrén Agenten om intresset.

Jagas av storklubbar Agenten: "Många, många fina klubbar hör av sig till mig."

Guidetti efter sitt hattrick: "Det är en dröm"

Fortsätter ösa in mål i Holland "Försöker hålla fötterna på jorden." Se målen!

Ska Erik Hamrén ta ut John Guidetti i sommarens EM-trupp?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Ska Erik Hamrén ta ut John Guidetti i sommarens EM-trupp?

Senaste nytt
Blogg
Annons:
ELITSERIEN
Annons:
NHL
Annons:
Blogg
HOCKEYALLSVENSKAN
TRE KRONOR
MEST SETT I DAG
Senaste nytt
LÄNGDSKIDOR
FOTBOLL
FOTBOLL
SPORT
SPORT
SPORT
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader