NHL-målvakten Ondrej Pavelec, 24, fyllekraschade med sin lyxbil i Tjeckien under semestern – med 2,0 promille alkohol i blodet.
Nu har hans körkort dragits in.
I slutet av juni skrev han på ett nytt femårskontrakt med Winnipeg Jets värt omkring 20 miljoner dollar.
Nu har den 24-årige målvakten Ondrej Pavelec hamnat i rejält blåsväder efter en rattfylla hemma i Tjeckien.
Det var den 26:e maj som Pavelec kraschade in med sin BMW M6 i ett annat fordon hemma i Kladno.
Var berusad
Ingen person skadades lyckligtvis vid händelsen - men när Pavelec uppmanades att blåsa i polisens kontroll visade alkoholutandningsprovet motsvarande 2,0 i promille. Enligt tjeckiska Nova Sport ska Pavelec, förutom anklagelserna om rattfylleri, även brustit i vägsäkerheten som bidrog till olyckan.
På måndagen dömdes Pavelec av tjeckisk domstol till villkorlig dom med sex månaders skyddstillsyn.
Körkortet dras in
Dessutom dras NHL-stjärnans körkort i Tjeckien in under de närmaste tjugo månaderna efter fyllekraschen.
Problemet för den tjeckiska domstolen? Körkortsförbudet gäller endast i hemlandet och inte i Kanada och Winnipeg där Pavelec till vardags bor och spelar.
Ondrej Pavelecs arbetsgivare, Jets, uppges ha kännedom om domstolsbeslutet men har ännu inte valt att kommentera straffpåföljden.