Det kokar på andra sidan sundet efter Frederik Andersens övergång till NHL.
Men för Frölunda kommer den danska ilskan som en total överraskning för klubbledningen.
- Det är definitivt första gången jag hör det, säger klubbdirektören Anderz Larqvist till HockeyExpressen.se.
Frölunda har tidigare hjälpt dansk hockey när exporterna går till NHL.
- Jag kan förstå att de tycker det är tråkigt, säger förre klubbdirektören Mats Ahdrian som förhandlade kontraktet med Frederik Andersen.
När NHL-avtalet med det internationella ishockeyförbundet existerade fördelades pengarna till de länder där spelarna varit verksamma de fyra senaste säsongerna.
Men inte heller Frölunda får ta del av utbildningspengen som utgår när målvakten Frederik Andersen lämnar för Anaheim.
Därför förstår man den danska frustrationen som kommer från Herning och Fredrikshavn som fostrat Andersen, vars karriär i Scandinavium endast blev en säsong.
Frölunda får bara 25 procent
Hela 75 procent av de 1,3 miljonerna som utbildningspengen består av tillfaller svensk hockey.
- Jag kan förstå att de tycker det är tråkigt, säger förre klubbdirektören Mats Ahdrian som förhandlade kontraktet med Fredrikshavn förra våren.
Andersens landsmän Frans Nielsen och Peter Regin bekräftar att de under sin tid i elitserien förhandlade fram en klausul med Timrå där deras moderklubbar skulle få en del av NHL-pengarna.
Men det var på den tiden det allmäna avtalet fanns – och dessutom hade Frederik Andersen ett utgående avtal med Fredrikshavn när Frölunda satte sig ner i förhandlingen i fjol.
"Vi har haft ett liknande scenario tidigare"
- Vi har haft ett liknande scenario tidigare, med Lars Eller alternativt Philip Larsen. Jag kommer inte ihåg vem, men där hjälpte vi i Frölunda så de fick pengar av oss. De var ju hos oss i flera år.
Men det gjordes inte med Andersen? Han föreslog det inte själv under förhandlingen när han kom till er?
- Nej, och vi räknade väl med att han skulle försvinna snabbt ändå. Det är ju Herning som är den största förloraren, man kan tycka att de 75 procenten ska gå till dem. Men så är ju reglerna, säger Mats Ahdrian.
"NHL betalar för lite pengar – där är orsaken"
- Generellt betalar NHL för lite pengar, där är orsaken. Hade vi haft ett system lik fotbollen hade vi haft det mycket renare. Nu får vi slåss om brödsmulorna som finns kvar.
Nuvarande klubbdirektören Anderz Larqvist känner inte till frustrationen från Danmark när HockeyExpressen.se når honom.
- Jag brukar känna till våra angelägenheter, men det här var nytt för mig, säger han.
Har det kommit till er kännedom att det funnits ett missnöje?
- Nej, absolut inte. Det är definitivt första gången jag hör det. Men vårt förhållande med Fredrik har varit det absolut bästa och vi vill ha honon kvar, och det är inte för sent för det än. Vi får se hur det blir i oktober.