Ryska superligan KHL kommer inte att bli någon tillflyktsort vid en NHL-lockout.
KHL-presidenten Alexander Medvedev säger:
– Vi uppskattar våra spelare och de spelare som har spelat och kommer att spela här och som har långtidskontrakt.
Om det utbryter en lockout i NHL i mitten av september kommer det inte att bli lätt för de kontrakterade NHL-spelarna att hitta en annan bra liga att spela i.
Hockeyligan i Sverige vill stänga dörren för de NHL-spelare som inte går med på att spela hela kommande säsong i elitserien vid en NHL-lockout.
Iskallt besked
Många NHL-svenskar och andra icke-ryska NHL-spelare kan då försöka leta upp en klubb i KHL att spela i.
Men från KHL kommer presidenten Alexander Medvedev med ett iskallt besked.
KHL kommer inte heller att stå med öppna armar mot NHL och tillåta en invasion.
– Vi förbereder en speciell reglering i händelse av en lockout i NHL, säger Medvedev till Sovjetskij Sport.
– Å ena sidan lockar vi gärna hem de ryska spelarna från NHL. Å andra sidan kommer vi inte att äventyra det jobb som lagen lagt ner under försäsongen.
Blygsam utökning
Och vad gäller svenska, nordamerikanska och andra europeiska spelare har KHL diskuterat fram vad som ska gälla.
– Vi kommer inte att ersätta de rekryterade spelare vi har med spelare från NHL. Vi tillåter snarare att man utökar trupperna med ett antal spelare, men det kommer inte att vara ett stort antal, säger Alexander Medvedev.
– Det blir inte så att det plötsligt kommer in fem spelare från NHL som ersätter befintliga spelare här.
Jagr kör nog i egna klubben
Den nya tjeckiska KHL-klubben Lev Prag skulle max ta in två lockoutade NHL-spelare.
– Vi har satt ihop ett bra lag och vill inte att det ska förstöras av spelare från NHL, säger Lev Prags general manager Normunds Sejejs till Sovjetskij Sport.
Dallasstjärnan Jaromir Jagr skulle antagligen spela för Kladno i den tjeckiska ligan eftersom han äger klubben.