Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Är du Sveriges bästa tippare?

Utmana dina vänner i årets mästerskap.

KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: John Gress Foto: John Gress

Hossa på väg att bryta förbannelsen

Annons:
FAKTA

HOSSAS FÖRBANNELSE


Slovaken har för tredje året i rad gått till Stanley Cup-final, med olika lag varje gång - men ännu inte lyckats vinna.
2008 värvades han sent till Pittsburgh och var med och tog laget till final mot Detroit. Det året var Red Wings ett nummer för stort för det unga Pittsburgh-laget.
2009 hade Hossa tackat nej till ett stort kontrakt från Pittsburgh och i stället tecknat ett ettårskontrakt med just Detroit, för att han kände att chansen att vinna Stanley Cup var störst där.  Laget gick till final igen, och fick möta Pittsburgh igen. Då hade pingvinerna vuxit till sig och Sidney Crosby & Co tog bucklan.
Sommaren efter den andra finalförlusten skrev Hossa på ett tolvårskontrakt värt cirka 500 miljoner kronor med Chicago - och nu är han alltså i final igen. Och leder med 2-0 i matcher.

Ishockey, Stanley cup, final 2 i bäst av 7
Chicago-Philadelphia    2-1 (0–0, 2–0, 0–1)

Chicago: Marian Hossa, Ben Eager. Målvakt: Antti Niemi 97,0 procent. Philadelphia: Simon Gagne. Målvakt: Michael Leighton 92,3 procent.
Publik: 22 275.
Chicago leder med 2–0 i matcher.

Läs mer om
CHICAGO. Förbannelsen är på väg att brytas.
Och det var Marian Hossa själv som - äntligen - satte matchvinnarmålet i natt.
- En lättnad, verkligen, säger Chicagostjärnan Hossa.
Marian Hossas förbannelse har varit ett av de stora samtalsämnena ända sedan Chicago blev klara för final.
Det - och slovakens oförmåga att göra mål.

"Störde mig"

Trots att han haft en stor del i Chicagos offensiv - bland annat var hans kedja hetast av alla i första finalmatchen - hade Hossa bara gjort två mål på  de 17 första slutspelsmatcherna.
- Det störde mig, definitivt. Man skjuter, men pucken vill inte in. Jag försökte att inte bli frustrerad, men det sätter sig i huvudet, säger Hossa.
I natt släppte det till slut.
Efter en vild men mållös förstaperiod såg främst Chicagospelarna slitna ut framåt slutet av andra.
Då klev återigen andrakedjan fram.

Vann med 2-1

I en tilltrasslad situation framför Philadelphiamålet kunde Hossa trycka upp 1-0-målet bakom Michael Leighton.
- Det var ett skitmål som gick in, och det var nåt sånt jag var ute efter för att få i gång offensiven. Som sagt, vår kedja har skapat chanser men inte lyckats ta vara på dem, men till slut så vi några bra studsar. Så jag känner lättnad, verkligen.
Det röda havet i United Center exploderade av glädje.
Lagkamraterna var minst lika glada som publiken.
- Det är en kille som jobbar häcken av sig varje match, varje byte, så det var skönt att se honom få sätta ett mål, säger Niklas Hjalmarsson.
Bara en halv minut senare satte Ben Eager 2-0 och trots en tung Philadelphiapress efter 2-1-målet i tredje kunde Chicago hålla undan.
Ställningen är nu 2-0 i matcher.
Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Senaste nytt om NHL
Annons:
Senaste nytt
Blogg
Annons:
Mest lästa om hockey
Annons:
Fler mest lästa om hockey
Annons:
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader