Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Niklas Hjalmarsson med flickvännen Elina Casell, brorsan Henrik och pappa Sivert. Foto: Johan Eriksson. Niklas Hjalmarsson med flickvännen Elina Casell, brorsan Henrik och pappa Sivert. Foto: Johan Eriksson.

Familjen firade med Niklas Hjalmarsson

Annons:
Läs mer om
PHILADELPHIA. Russnäs har fått sin fösta Stanley Cup-mästare.
Lyckan var fullständig ute på isen bland Niklas Hjalmarsson närmaste.
- Jag kan inte beskriva känslan. Jag är helt skakig. Det är helt otroligt, helt otroligt, säger Niklas Hjalmarssons flickvän Elina Casell till HockeyExpressen.se - och ger honom en stor segerkyss.
Niklas Hjalmarsson har tidigare berättat om hur glad han skulle bli över att få dela med sig av finalupplevelsen med sina största fans - pappa Sivert och brorsan Henrik.
Inför match fem kom de över till Chicago. Då fick de se en sprudlande hockeymatch, en svängig historia med med elva mål.

"Fest hela natten"

I natt fick de se något ännu större. De fick se sin Niklas lyfta den enorma Stanley Cup över huvudet.
- Det är inte sant. Det går inte att beskriva. Jag kan förstå Niklas känslor nu, han har brunnit för hockeyn i hela sitt liv och gett hela sin ungdom och tränat jämt, jämt. Det är helt helt fantastiskt, säger pappa Sivert. 
- Nu blir det fest hela natten, det kan du ge dig på!
Hemma i byn Russnäs utanför Eksjö hade firandet börjat redan i morse.
- Det bara trillar in sms nu. Jag tror hela byn har suttit uppe och tittat i natt, säger Sivert Hjalmarsson.

"Jag är helt skakig"

Brorsan Henrik, i Blackhawks röda hemmatröja med en fyra på ryggen såklart, hade tårar i ögonen en klump - av glädje - i halsen.
- Det går inte att berätta vad man känner nu... Det är helt suveränt. Han är så värd det. Han har slitit för det här. Man är så jäkla stolt, bara. Helt fantastiskt att vara med om.
Flickvännen Elina Casell, som flyttade med Hjalmarsson till Chicago, och har varit med på hela resan från farmarlaget ändå ut på isen i Wachovia Center var så rörd och så glad för sin älskling.
- Jag är helt mållös. Det går inte att beskriva. Att få vara med om nåt sånt här... Hans dröm har gått i uppfyllelse, och få vara med och dela det med honom. Jag kan inte beskriva känslan. Det är helt otroligt. Jag är helt skakig. Det är helt otroligt, helt otroligt.

DISKUTERA!
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Annons:
Mest lästa om NHL
Annons:
Mest lästa om NHL
Annons:
Senaste nytt
Blogg
Annons:
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader