Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Ryan Remiorz Foto: Ryan Remiorz

"Draften är viktig för Pääjärvi-Svensson"

Annons:
FAKTA

Nordströms tio hetaste inför NHL-draften:

1) Tyler Seguin, Kanada
2) Taylor Hall, Kanada
3) Brtt Connolly, Kanada
4) Cam Fowler, USA
5) Erik Gudbranson, Kanada
6) Brandon Gormley, kanada
7) Mikael Granlund, Finland
8) Derek Forbort, USA
9) Alex Burmistrov, Ryssland
10) Nino Niederreiter, Schweiz

LOS ANGELES. Han blev vald som den tionde spelaren i fjol.
Men årets NHL-draft är minst lika viktig för Magnus Pääjärvi-Svensson.
Han ber säkert till gudarna att Edmonton väljer Tyler Seguin som nummer ett i natt.
Det skulle ge Magnus en given radarkompis i Oilers för många år framöver.
Experterna är oense om vem som är bättre av forwardsduon Tyler Seguin och Taylor Hall.
Hall var länge favorit att gå som "first overall", som den statusfyllda förstaplatsen i NHL-draften benämns.
Hall är vänsterforward, precis som Magnus Pääjärvi-Svensson.
Seguin är centerforward.
Ni förstår dilemmat Edmonton står inför.
Ska man ta vad man anser vara den bästa varan eller ska man tänka strategiskt och börja bolla med kedjekombinationer för de så viktiga kommande åren?

Oilers har en fiaskosäsong bakom sig och ska bygga ett nytt lag.
Tränaren Pat Quinn fick sparken i veckan och ersätts av andretränaren Tom Renney, som har rykte om sig att vara bra på att utveckla unga talangfulla spelare.
Rätt tänkt, alltså.

Och Magnus Pääjärvi-Svensson blir en av klubbens viktigaste kuggar under de närmaste sju-tio åren om han får vara fri från svåra och långvariga skador.
Magnus visade i hockey-VM i maj att han är mogen att mäta krafterna med seniorer i världshockeyn.
Han visade att han ganska snart med all sannolikhet kan bli ett namn för en förstakedja i NHL.
Men ska han under några år slåss med Taylor Hall om vem som ska matchas som vänsterforward i toppkedjan kan det bli lite knepigt.

Visst, Hall har sagt att han kan tänka sig spela center, men i grund och botten är han en vänsterforward och utpräglad målskytt.
Seguin är en bra framspelare och skulle säkert kunna bli Magnus radarkompis i "det nya Oilers".
Viktigt val som väntar Edmonton i natt, med andra ord.
Väljer man Seguin har klubbledningen fattat beslutet att Pääjärvi är en man för förstakedjan i nybygget.
Jag tror att det blir så.
Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Senaste nytt om NHL
Annons:
Senaste nytt
Blogg
Annons:
Mest lästa om hockey
Annons:
Fler mest lästa om hockey
Annons:
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader