Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Leif Strömberg intervjuas av Alf Karlsson. Foto: Niclas Tilosius Leif Strömberg intervjuas av Alf Karlsson. Foto: Niclas Tilosius

Strömberg: "Hans ord klingade i mina öron"

Annons:
FAKTA

Leif Strömberg


Ålder: 49 år
Längd: 175 cm
Vikt: Den jobbar jag med. Långa promenader varje dag.
Bor: Centrala Malmö.
Familj: Dottern Sofia, 15 år.
Klubbar som spelare: Tingsryd, Nybro, Djurgården, Hammarby, Nyköping, IFK Lidingö, IK Göta, Stockholm
Klubbar som tränare: IK Göta, Tyresö, Mälarhöjden/Bredäng, Bofors, Färjestad, Södertälje, Leksand, Malmö Redhawks.
Roligaste hockeyminnet?
– Under min tid i Bofors då klubben växte från ett mellanlag i allsvenskan till topplag och kvalserien till elitserien. Mycket rolig resa.
Jobbigt hockeyminne?
– Säsongen 2009-10 med Leksand. Vi var en ribbträff från elitserien. Hade Tomas Kollars puck mot Rögle gått in istället för i ribban, så hade vi grejat det. Södertälje stannade kvar i elitserien, AIK gick upp och Rögle åkte ur.
Vilka tre lag går direkt till kvalserien till elitserien?
– Örebro imponerar stort. Mycket starka. Snabba spelvändningar. Har hittills svarat för en lysande säsong.
– Jag har mycket svårt att se hur Bofors ska missa direktplatsen. Har hittills svarat för en mycket bra säsong.
- Leksand, Västerås eller Malmö tar plats tre. Köper Malmö in en sju-tio nya spelare kan det gå trots att det är tio poäng upp till plats tre. Leksand spelade mycket bra då dom besegrade Västerås med 2-0.

Läs mer om
MALMÖ. Leif Strömberg ville sparka spelare och därmed göra förändringar i truppen.
Men stoppades av sportchefen Stefan Nyman.
Det avslöjar Malmö Redhawks sparkade tränare i en stor intervju med SPORT-Expressen.
- Visst har det funnits sådana situationer, men när sportchefen inte vill ändra i sitt lagbygge blev det blankt nej. Jag fick klart besked att det är han som bestämmer, säger Leif Strömberg.
Kvällsposten avslöjade redan i lördagstidningen att det skurit sig mellan Leif Strömberg och sportchefen Stefan Nyman.
SPORT-Expressens källor uppgav att Nyman hade kört sitt eget race och även lagt sig i även till exempel laguttagningar och taktik. Leif Strömberg och assisterande tränaren Ulf Taavola hade bara varit marionetter, uppgav källorna.
Under lördagsförmiddagen fick Strömberg sparken och bekräftade därefter KvP:s uppgifter om sprickan.

Olika åsikter

I dag väljer Strömberg att lägga ännu fler kort på bordet.
I en lång intervju med Kvällsposten avslöjar han spelet bakom Redhawks fiasko i höst.
Och det är tydligt att han och Stefan Nyman har haft olika syn på spelartruppen.
– Även om du har värvat stjärnor som du tror på, så är det inte alls säkert att det fungerar i spelarens nya klubb. I sådana lägen är det ofta mycket bra att klubben och spelaren ifråga byter klubb. Byter miljö. Du kanske passar bättre i en annan klubb, säger Strömberg.
– Det finns spelare i truppen i dag som har klart underpresterat och borde ha fått lämna för flera energispelare. Tabellplaceringen visar väl också att det borde ha hänt något på spelarsidan. Titta på andra klubbar som sparkar spelare och plockar in nya om det inte fungerar.

Floppar

Slovakierna Ivan Cernik och Miroslav Lazo tillhör de som har underpresterat. Båda köptes in för att producera poäng, men hittills har de bara gjort elva respektive sex poäng.
Även transatlantiske backen JD Forrest, värvad som en offensiv back, har presterat sämre än väntat.
Var det dessa spelare du ville sparka?
– Det är inte längre min boll.
Leif Strömberg säger också att han ville att Malmö skulle skriva kontrakt med backen Johan Björk och forwarden Björn Svensson – båda fostrade i Malmö – som fanns lediga på spelarmarknaden.
– Två grabbar som känner mycket för Malmö Redhawks. Energispelare som skulle ha betytt mycket för truppen. Men när sportchefen inte var intresserad blev det inget med det, säger han.

Ville till Malmö

– Björn Svensson fanns i Malmö och tränade med J20 och ville gärna spela med Malmö. Johan Björk fanns ledig sedan han blev fri efter ett try-out kontrakt med Hannover. Men sportchefen poängterade att det är han som bestämmer över Malmö Redhawks då det gäller den sportsliga biten.
– Jag som huvudtränare hade inget att sätta emot. Han lyssnade bara på sig själv, säger Strömberg.
Vems idé var Södertälje-invasionen?
– Det är sportchefen som har satt ihop lagbygget. Jag och assisterande tränaren Ulf Taavola ställdes inför fullbordat faktum. Det är den här truppen nu ska jobba med. Vadå jobba med?
–  Vi fick inte vara med och prata om värvningarna när vi sedan skulle sätta ihop truppen var det sportchefen som bestämde. Han skötte allt. Det var en totalt ohållbar och mycket jobbig situation.

Saknar farten

– Det är heller inte bra då man börjar kalla Malmö för SSK syd. Malmö ska ju med den lönebudgeten skapa sig en egen profil med i första hand skridskostarka spelare. Dagens hockey innehåller fart och åter fart. Den rätta farten saknar Malmö.
Det är dagen efter att Leif Strömberg fått sparken från Malmö Redhawks som SPORT-Expressen får träffa honom.
Han ger intryck av att vara lättad och avspänd., trots turbulensen under hösten och uppståndelsen sedan han fick sparken under ett hastigt ihopkallat möte i lördags morse.
Han tar av sig sin skinnjackan, sjunker ner i fåtöljen på Kvällspostens redaktion på Södergatan i Malmö och berättar till synes helt öppet om sina nio månader i klubben.
– Det bästa som hände var att jag fick lämna Malmö Redhawks. Min situation som huvudtränare var ohållbar. Jag fick inte sköta mitt jobb. Spela den hockey som jag tror på och som ska vara vinnande.
– Jag kände mig helt enkelt bakbunden med orden klingande i mina öron - "ingen bestämmer över mig i Malmö Redhawks", som sportchefen sa så fort man vill diskutera något för lagets bästa.

"Vill ha totalmakt"

– Det krävs mycket att vara chef. Som chef ska man kunna delegera och lita på folk man jobbar med. Det gjorde alltså inte sportchefen. Han vill ha totalmakt.
Leif Strömberg menar att han och Stefan Nyman inte hade samma syn på hur Malmö skulle spela.
– Jag gillar den rakare hockeyn. Snabba spelvändningar. Motståndaren ska inte hela tiden hinna samla sig som det har varit mest hela tiden då vi har spelat i år. Det ha varit lätt att försvara sig mot oss, då vi inte har haft någon rejäl fart i spelet.
Med andra ord har det gjorts en del felvärvningar?
– Det är inte längre min boll. Men hänger man inte med i svängarna i allsvenskan när till exempel Rögle sätter fart med sin vassa och frejdiga skridskoåkning blir man snabbt uppäten.

Är redan jagad

Förra säsongen jobbade Leif Strömberg som expert hos Viasat Hockey.
– Jag blev en erfarenhet rikare. Mycket roligt att få jobba med sådana proffsiga killar som Viasat har. Jag var efter jobbet med Viasat enormt sugen på att ställa mig i båset igen. Jag brinner för tränarjobbet.
Kommer du att fortsätta som tränare?
– Ja, det tänker jag. Har redan också fått förfrågan av klubbar. Men jag skulle också kunna tänka mig att vara sportchef.
När Stefan Nyman blev sportchef hos Malmö kontaktade han sin polare Leif Strömberg om han ville bli huvudtränare.
– Om jag fick någon arbetsbeskrivning? Nej, jag trodde så klart att vi skulle jobba tillsammans som tidigare. I ett team. Det har gått bra då vi tidigare har jobbat så, säger Leif Strömberg.
Blev du chockad över sportchef Stefan Nymans nya ledarstil?
– Chockad och chockad. Men visst kändes det mycket märkligt och olustigt att med det maktspråket spände musklerna. Jag gick in i jobbet som huvudtränare med öppna ögon och trodde på ett mycket proffsigt samarbete.
Leif Strömberg hade under sin tid som huvudtränare inget enskilt samtal med vd Anders Olson.

Fick inget svar

– Jag vet att han har haft enskilda samtal med andra som jobbar i klubben. Han var inte alls intresserad hur jag hade det som huvudtränare. Hur jag tyckte det fungerade. Första samtalet var då jag på lördag morgon var kallad till möte med Anders Olson och sportchef Stefan Nyman
–  När sportchefen ringde på fredagskväll och sa att vi skulle ha ett möte vi tre förstod jag att klockan var slagen. När jag frågade Stefan Nyman vad mötet handlade om fick jag inget bra svar.
– Fotbollstränaren Hasse Backe hade en gång ett föredrag som jag lyssnade på. Han berättade vilket enormt stöd han hade av sina chefer då han tränade FC Köpenhamn. Hur tryggt och bra det gick då att jobba, säger Leif Strömberg.
Sedan Leif Strömberg sparkades har han känt ett stort stöd från hockey-Sverige.
– Telefonen har verkligen gått varm. Stå upp för dig själv har folk sagt. Det gör jag också. Jag har inget att skämmas över. Jag fick ingen ärlig chans att jobba som huvudtränare i Malmö Redhawks.
Säsongen 2009-10, då Leif Strömberg var tränare i Leksand, plockade han dit Stefan Nyman som bollplank.
– Folk säger att "nu är det väl slutjobbat med Stefan Nyman för all framtid?" Men i den är branschen vet man aldrig. Allt kan hända, säger Leif Strömberg.
Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Senaste nytt om hockeyallsvenskan
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Mest lästa om hockey
tv-tablå
Annons:
Fler mest lästa om hockey
Annons:
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader