Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Redhawksprofiler i infekterat hockeybråk

Annons:
FAKTA

14 januari 2011:
Hugo Stenbeck värvas till Malmö av Percy Nilsson

SPORT-Expressen avslöjar att miljardären Hugo Stenbeck och multimiljonären Percy Nilsson går ihop i en jättesatsning på Malmö. Stenbeck lovar spektakulära värvningar och en offensiv satsning. Han försöker även rekrytera Linköpings Mike Helber som vd, men det misslyckas.
6 juli 2011:
Stenbeck hotar att lämna Malmö arena

Malmös ledning, med Hugo Stenbeck i spetsen, tycker att Percy Nilsson tar ut för höga hallhyror. SPORT-Expressen kan avslöja att ledningen har varit och inspekterat Malmö isstadion. Till slut bestämmer sig Stenbeck för att ändå spela i nya Malmö arena.
14 januari 2012:
Bråket om arenan fortsätter

Krisen fördjupas i Malmö Redhawks, och det ekonomiska bråket mellan Stenbeck och Nilsson hotar klubbens framtid. SPORT-Expressen avslöjar i dag att kontakten mellan de två numera enbart sköts mellan advokater och att hyresavtalet för nästa säsong är i fara.
ADAM ERIKSSON

Tidigare artiklar
Läs mer om
Malmö Redhawks står mitt i en allvarlig sportslig kris - laget är för första gången under playoff-strecket.
Samtidigt kan SPORT-Expressen i dag avslöja ett infekterat bråk mellan Percy Nilsson och Hugo Stenbeck.
De båda Malmö-pamparna diskuterar just nu enbart via advokater.
Striden handlar om avtalet för Malmö arena - och miljoner.
- Vi har inget färdigt kontrakt för nästa år. Mina kungar har inget slott, säger Stenbeck.
Det var SPORT-Expressen som i januari i fjol avslöjade Hugo Stenbecks inträde i Malmö Redhawks. Den 1 februari offentliggjordes att sonen till Kinneviksgrundaren Jan Stenbeck gick in som huvudägare.
Percy Nilsson var den som lockade miljardären till klubben och Stenbeck avslöjade att han under en treårsperiod kommer pumpa in 70 miljoner kronor i Redhawks.

Betalade nio miljoner

Men i somras började oenigheten.
Den 6 juli gick Hugo Stenbeck ut och sade att han tyckte att Percy Nilsson tog för hög hyra i Malmö arena.
Nilsson tyckte precis tvärtom.
- Enligt mig är hyran alldeles för låg just nu, sade Nilsson.
Enligt Sydsvenskan betalade klubben omkring nio miljoner för att spela i arenan under säsongen 2010-2011, en summa som den här säsongen uppges vara lägre.
Stenbeck uppgav att han kunde tänka sig att flytta lagets matcher till gamla Malmö isstadion, men till slut fortsatte dock Redhawks spela i hypermoderna Malmö arena.

"Bråkar om min procent"

Men nu verkar samarbetet mellan Hugo Stenbeck och Percy Nilsson vara på väg att falla samman totalt.
Enligt SPORT-Expressens uppgifter anser Stenbeck att Nilsson fortfarande lägger sig i klubbens verksamhet, genom att påverka styrelsemedlemmar, och att han vägrar släppa över till Stenbeck som alltså är majoritetsägare.
- Percy Nilsson bråkar om min procent på varmkorv och popcorn. Det är på den låga nivån nu, säger Hugo Stenbeck.
- Genom att göra så tar han direkt från klubben. Jag vill investera de pengarna i klubben för att få mer flexibilitet. Istället hamnar pengarna i Percys ficka, säger Stenbeck.
Stenbeck-ägda Redhawks kontrakt med Percy Nilsson-ägda Malmö arena går ut efter säsongen.
Om laget ska fortsätta spela i Malmö arena måste parterna komma överens om ett nytt avtal.

"Bara affärer..."

Men förhandlingarna är långt från friktionsfria.
Hugo Stenbeck anser att för stor del av intäkterna för kringförsäljningen går till Percy Nilsson.
- Jag vill att fansen ska känna att de bidrar till lagets produktivitet när de går på match. När en förälder köper biljetter till hela familjen eller köper en Redhawks-tröja ska de veta att Stenbeck äger laget och att jag inte vill åt deras pengar.
- Jag vill att pengarna ska gå till klubben. Det enda jag vill är att laget ska vinna, säger Stenbeck.
Enligt SPORT-Expressens uppgifter har Hugo Stenbeck och Percy Nilsson för tillfället ingen kontakt med varandra.
Allt ska skötas genom deras advokater.
- För honom är det bara affärer. Men han håller laget i ett järngrepp just nu, säger Stenbeck.

"Vi har inget umgänge"

Percy Nilsson ger samma bild som Stenbeck när det gäller den frostiga relationen:
- Vi har inget umgänge på det viset. Han är nästan aldrig här, så vi kan inte ha något umgänge. När han varit här så har vi träffats och ätit tillsammans, men det är inte många gånger.
Hugo anklagar dig för att ta för stor del av kakan vad gäller all kringförsäljning i Malmö arena i samband med Redhawks matcher?
- Jag kan inte kommentera vårt avtal, för det är sekretessbelagt. Jag tycker absolut inte att jag tar för stor del av kakan, men jag kan inte kommentera mer än så. Jag gjorde det en gång och då blev det ett jävla liv, så det tänker jag inte göra om.
Hur ofta hörs du och Hugo?
- Vi ser inte Hugo så mycket här, han skulle ha varit på den senaste hemmamatchen men då missade han visst något flyg, sades det. Men det är klart, han kanske inte tycker det är lika roligt nu när det har gått som det gått, säger Nilsson.

Slår tillbaka uppgifterna

Stenbeck slår tillbaka mot uppgifterna om att han aldrig är på plats för att se laget:
- Jag brukar resa åtta timmar, med byte, för att kunna se matcherna. Och sedan åker jag samma väg tillbaka igen. Jag brinner verkligen för klubben.
I nuläget pekar det mesta på att Malmö Redhawks spelar i allsvenskan även nästa år. Laget föll i går kväll under playoff-strecket för första gången, vilket innebär att laget i nuläget inte ens får kvala till elitserien.
Närmast, med start i dag, väntar tre matcher mot sämre placerade lag - tre matcher som Redhawks måste vinna. I dag spelas den första - i Malmö arena.
Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Senaste nytt om hockeyallsvenskan
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Mest lästa om hockey
tv-tablå
Annons:
Fler mest lästa om hockey
Annons:
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader