Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text
Douglas Murray och Niklas Kronwall - starka djurgårdsprofiler. Douglas Murray och Niklas Kronwall - starka djurgårdsprofiler.

Kronwall om nya läget: "Är jätteglad"

Annons:
FAKTA

NHL-STJÄRNORNA SOM KAN TÄNKA SIG ATT SPELA I ALLSVENSKAN

Niklas Kronwall

b, Detroit Red Wings

Aktuell för: Djurgården

Anze Kopitar

f, Los Angeles Kings

Aktuell för: Mora

Oliver Ekman Larsson

b, Phoenix Coyotes

Aktuell för: Tingsryd

Patrik Berglund

f, St. Louis Blues

Aktuell för: Västerås

 

...OCH HÄR ÄR FLER NHL-PROFFS SOM KAN HAMNA I ALLSVENSKAN

Mikael Backlund

c, Calgary Flames

Till: Västerås

Mattias Ekholm

b, Nashville Predators

Till: Mora

Jhonas Enroth

mV, Buffalo Sabres

Till: Södertälje

Nicklas Grossmann

b, Philadelphia Flyers

Till: Södertälje

Carl Hagelin

f, New York Rangers

Till: Södertälje

Patric Hörnqvist

f, Nashville Predators

Till: Djurgården

Jacob Josefson

f, New Jersey Devils

Till: Djurgården

Marcus Krüger

F, Chicago Blackhawks

Till: Djurgården

Andreas Lilja

b, Philadelphia Flyers

Till: Malmö

Douglas Murray

b, San Jose Sharks

Till: Djurgården

Tom Wandell

F, Dallas Stars

Till: Södertälje

Läs mer om

Hockeyallsvenskan kovänder och välkomnar NHL-stjärnorna till ligan.

Majoriteten av de allsvenska klubbar som SPORT-Expressen pratat med hoppas nu kunna kontraktera en eller flera stjärnor.

- Jag är jätteglad över att de öppnat dörren för oss i Sverige igen, säger Detroitbacken Niklas ­Kronwall, som vill spela för Djurgården.

Efter det första beslutet om att inte tillåta NHL-spelare i hockeyallsvenskan vid en eventuell NHL-lockout reagerade flera klubbar - och under upptaktsträffen uttryckte Tingsryds tränare Petter Nilsson sitt stora missnöje.

Nu får Nilsson sin vilja igenom - i går eftermiddag stod det klart att beslutet rivs upp.

Oliver kan få sällskap

Tingsryd hoppas nu kunna förstärka truppen med Phoenixbacken Oliver Ekman Larsson, som tränat med klubben under sommaren och erbjudit sig att spela gratis.

- Det är Oliver vi för diskussion med och har gjort länge. I dagsläget är det bara han. Men det är klart att det kommer cirkulera fler namn om alla de här spelarna ska ut och spela någonstans, och inte kan spela i elitserien, säger klubbens sportchef Anders Gustavsson.

- Det är Phoenix som äger mig och bestämmer var jag ska spela, säger den 21-årige NHL-stjärnan själv.

Kronwall väljer Dif

Blir lockouten verklighet skulle nedflyttade Djurgården kunna mönstra ett drömlag i allsvenskan - med tidigare Djurgårds­spelare som Douglas ­Murray, Patric Hörnqvist och Niklas Kronwall.

- Jag kan inte tänka mig att spela i en annan tröja än Djurgårdens i Sverige. Men innan jag åker hem och ­spelar vill jag skaffa mig en uppfattning om situationen här i Nordamerika när det gäller förhandlingarna och vad som kan hända.

- Hur länge jag väntar innan jag åker hem? Det beror på, men jag har svårt att se mig själv vänta i två månader, säger Kronwall.

Djurgårdens sportchef och ­tränare "Challe" Berglund:

- Vi har haft en dialog med några stycken innan de åkte, men så länge vi inte ens vet om det blir lockout är det ointressant att diskutera namn.

Superstjärna till Mora

Också Mora kan förvänta sig en riktig superstjärna vid en lockout.

Slovenen Anze Kopitar har tidigare meddelat att det är Mora som gäller, berättat klubbdirektören Peter Hermodsson.

- Hans bror spelar ju här, och han har deklarerat att om det blir strejk så kan han tänka sig att spela hos oss. Det skulle vara fantastiskt.

Kopitar blev så sent som i våras Stanley Cup-­mästare med sitt Los Angeles Kings - och väljer nu alltså Mora framför tidigare ­klubben Södertälje.

Men Maria Andark, klubbdirektör i Södertälje, hoppas få in ett par andra NHL-stjärnor.

- De vi har talat med är framför allt Tom Wandell och Nicklas Grossmann. Men även någon annan kan bli aktuell, säger hon.

Örebro är en av de klubbar som säger nej till NHL-spelare, trots det nya beslutet. Carl Gunnarsson öppnar dock dörren för spel i klubben.

- Helst vill jag ju spela i Linköping, men skulle dörren vara stängd länge så är det inte omöjligt att jag tar kontakt med Örebro. Det är ju där jag är född och hemma­plan är alltid hemmaplan, säger han.

Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Senaste nytt om hockeyallsvenskan
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
HOCKEYALLSVENSKAN
Mest lästa om hockey
Annons:
tv-tablå
Fler mest lästa om hockey
Annons:
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader