Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

TIDNINGEN
KRÖNIKÖRER
BLOGGARE
Storlek på text:
Skriv ut text

Fredrik Brembergs återkomst en succé

Annons:
Ishockey Allsvenskan

Djurgården-Almtuna 3-2 (1–0, 2–0, 0–2)
Första perioden: 1–0 (16.36) Fredrik Bremberg (Marcus Sörensen) spel fem mot fyra.
Andra perioden: 2–0 (9.32) Dustin Johner (Erik Gustafsson, Jimmie Ölvestad) spel fem mot fyra, 3–0 (18.37) Michael Holmqvist (Elias Granath, Fredrik Bremberg).
Tredje perioden: 3–1 (11.19) Mattias Guter (Victor Aronsson, Patrik Nevalainen) spel fem mot fyra, 3–2 (19.29) Fredrik Vestberg (Daniel Hermansson, Johan Berggren).
Skott: 31–22 (11–8, 12–8, 8–6).
Utv, Djurgården: 4x2. Almtuna: 6x2.
Domare: Pierre Schilken, Luleå.
Publik: 7 161.

Uppdraget är att ta tillbaka Djurgården till elitserien.

Publikfavoriten Fredrik Bremberg, 39, levererade direkt i återkomsten.
Det blev ett mål och en assist när Djurgården trots ett skakigt slut vann över Almtuna med 3–2.

- Viktigt att vi plockar tre poäng i början, men tittar man framåt så måste vi spela bättre, sade forwardseleganten.

Djurgården är utanför elitserien för första gången på 36 år och målet är att sejouren i hockeyallsvenskan bara ska bli ettårig.

Förra gången i näst högsta serien, säsongen 1976–77, vann Djurgården 28 av sina 33 matcher i division 1 östra och sedan nio av tio matcher i playoff och kval till elitserien.

Lika enkelt lär det inte bli den här gången i en allsvensk serie som är tidernas tuffaste med många före detta toppklubbar som vill uppåt.


Nära kvittering

Det fick storpubliken 7 161 åskådare på Hovet om inte annat bevis för i den sista perioden.

I ledning med 3–0 hade Djurgårdsspelarna uppenbarligen redan räknat in trepoängaren.

Almtuna reducerade två gånger – andra gången genom Fredrik Vestberg med 31 sekunder kvar att spela – och en kvittering var inte långt borta under slutsekunderna.
- Vi ska inte släppa upp dem så där, vi blev för försiktiga, sade Bremberg som är något av en ikon bland fansen.

Efter tre år i andra klubbar är han tillbaka och gör sin 16:e säsong i Djurgården. Han fick så klart det största jublet när "nya" Djurgården – med 16 nyförvärv – presenterades före matchen.


Takterna kvar

Sedan visade han att takterna finns kvar. Forwarden med de magiska handlederna bjöd på både finter och "flippmackor".

Han snurrade upp Almtuna-försvaret och gjorde 1–0 i numerärt överläge efter 16.36 då hans passningsförsök styrdes på backen Martin Nilssons skridsko och gick i mål.

Dustin Johner ökade på till 2–0, också i powerplay, innan Michael Holmqvist styrde in 3–0 på Elias Granaths nedlägg sedan Bremberg lagt en flippassning.
Men förutom målen så missade också Djurgården i massor.

- Det var storpublik och bra drag, vi kanske ville för mycket. Vi måste bli bättre, för det är en tuff serie och alla vill slå oss, sade Bremberg.

Annons:
MEST LÄST PÅ HOCKEYEXPRESSEN.SE I DAG
Annons:
Senaste nytt om hockeyallsvenskan
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
HOCKEYALLSVENSKAN
Mest lästa om hockey
Annons:
tv-tablå
Fler mest lästa om hockey
Annons:
Senaste nytt om hockey
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader